ANA SAYFAKİTAPLARIM


  KUR’AN-İ KERİM’DE HAHAM VE PAPAZLAR (1)  Pap’nın 28-30 Kasım tarihlerindeTürkiye’de olacağını duyunca, İnternette ve sosyal medyada Vatikan’la ilgili verilen bilgilere baktım.

  (http://www.frmtr.com/genel/84107-vatikanin-servetinin-500-milyar-euro-peki-bu-servet-nereden-geliyor.html) adresindekileri okuyunca “Olmaz, bu kadarı da fazla” dedim o yazılanların doğruluğunu ve yanlışlığını tespit edemeyeceğime göre onlardan nakletmeyi uygun bulmadım.

  Her ayetin her kelimesinin ve her harfinin Allaha ait olduğunda hiç bir şüphem olmayan Kur’an-i Kerim’de papazlar ve hahamlar hakkında nelerin dendiğini nakletmeyi tercih ettim.

  Her tercümenin bir yorum olduğunu bildiğim halde başka çare olmadığından kendi tercümemi veriyorum.

  Siz, istediğiniz her hangi bir mealden bu ayetleri okuyabilirsiniz.

  وَقَالَتِ الْيَهُودُ عُزَيْرٌ ابْنُ اللَّهِ وَقَالَتِ النَّصَارَى الْمَسِيحُ ابْنُ اللَّهِ ذَلِكَ قَوْلُهُمْ بِأَفْوَاهِهِمْ يُضَاهِئُونَ قَوْلَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ قَبْلُ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ (30)  

  30- Yahûdîler: "Üzeyr, Allah'ın oğludur" dediler. Hıristiyanlar da: "Mesih, Allah'ın oğludur" dediler. Bu, onların ağızlarıyla söyledik­leridir. Daha ön­ceki kâfir­lerin sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kah­retsin. Nasıl da dön­dürülüyorlar.

  اتَّخَذُوا أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ وَالْمَسِيحَ ابْنَ مَرْيَمَ وَمَا أُمِرُوا إِلَّا لِيَعْبُدُوا إِلَهًا وَاحِدًا لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ سُبْحَانَهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ (31)

  31- Onlar, Allah'ın dışında hahamlarını, papazla­rını ve Meryem oğlu Mesih’i Rab edindiler. Halbuki tek ilaha kullukla emr olun­muşlardı. Ondan başka ilah yok­tur. (Allah) onların ortak koştuklarından münez­zehtir.

  يُرِيدُونَ أَنْ يُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَيَأْبَى اللَّهُ إِلَّا أَنْ يُتِمَّ نُورَهُ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ (32)

  32- Ağızlarıyla Allah'ın nurunu söndürmek ister­ler. Kâfirler hoşlan­masa­lar da, Allah nurunu ta­mamlayacaktır.

  هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ (33)

  33- O, hidayet ve hak din ile bütün din­lere üstün gelmesi için Rasülü'nü gönde­ren­dir. Müşrikler hoşlanmasalar da. (Tevbe süresi ayet 31-33)

  Taberi’nin İbni Abbas (Allah ondan razı olsun) haber verdiğine göre krala rapor vermişler ve İncil’de var olan “Kim Allah'ın indirdi­ğiyle hükmetmezse işte onlar kâfirlerin ta kendileri­dir.” Ayetinden daha şiddetli bir şekilde hiç bir ayet bizi kötüleyemez” demişler. Bunun üzerine kral, papazları toplamış ve o ayetin İncil’den çıkarılıp yerine başka bişeyle değiştirilmesini, yoksa cezalandıracağını söylemiş.

  Teklifi kabul etmeyenler, seyahate çıkacaklarını ve ülkeye geri gelmeyeceklerini, bir kısmı da dağ başlarında, çöllerde manastırlar yapıp oralarda dinlerini yaşayacaklarını söyleyip Allah rızası için ayrılmışlar ama manastır hayatına da  da dikkat edememişler.

  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِنَّ كَثِيرًا مِنَ الْأَحْبَارِ وَالرُّهْبَانِ لَيَأْكُلُونَ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَيَصُدُّونَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ وَالَّذِينَ يَكْنِزُونَ الذَّهَبَ وَالْفِضَّةَ وَلَا يُنْفِقُونَهَا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ (34)

  34- Ey iman edenler, şüphesiz hahamlardan ve papazlardan bir çoğu batıl yol­lardan insanların mallarını yerler ve Allah yolun­dan alıko­yarlar. Al­tın ve gümüşü toplayıp da, Allah yolunda da­ğıtma­yan­lara acıklı azabı müj­dele.

  يَوْمَ يُحْمَى عَلَيْهَا فِي نَارِ جَهَنَّمَ فَتُكْوَى بِهَا جِبَاهُهُمْ وَجُنُوبُهُمْ وَظُهُورُهُمْ هَذَا مَا كَنَزْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ فَذُوقُوا مَا كُنْتُمْ تَكْنِزُونَ (35)

  35- O gün, bunlar üzerinde cehennem ateşinde kızdırılır ve on­larla (topladıkları haram ser­vetle) yüzleri, yan tarafları ve sırtları dağlanır. "İşte kendi­niz için topladıklarınız; topladığınızı tadınız" (denir) (Tevbe süresi ayet 30-35)

  Fahreddin_ Razi, Tefsiri Kebir’inde bu ayetin tefsirinde Halkın hedefi, mal toplamak ve makam sahibi olmaktır. Papazlar da malı toplarken dine hizmet için papazların zengin olması lazım geldiğine halkı inandırıp zengin oldular. 34 üncü ayetteki “batıl yol­lardan insanların mallarını yerler” bölümü bunu anlatır.

  Papazların bir de papazlık makamları vardır ki malı toplayan da odur. Makamın elden gitmemesi için “Çocukları gibi tanıdıklar” Hazreti Muhammed (Sallallahü aleyhi ve sellem) in elçiliğini yaptığı Allah yolundan alıkoyarlar.

  34 üncü ayetteki “Allah yolun­dan alıko­yarlar” kelamı makamın korunması için yapılır” diyor.

  Devam edecek.