ANA SAYFAKİTAPLARIM


  İMANLI, GÜÇLÜ, DİRENÇLİ NESİL (2)


   İMANLI, GÜÇLÜ, DİRENÇLİ NESİL (2)

  27/10/2020

  Mahmut Toptaş

  Bazı konuları anlatmak kolay olsun diye hikayeye başvurulur.

  Size bir hikaye: Müebbet hapis cezasına mahkum edilen birine hapse girerken sorarlar: “Üç yemek çeşidinden birini seçeceksin ve ölünceye kadar onu yiyeceksin, seç bakalım, ‘ bal mı, et mi, ekmek mi?’ çoğunluk eti veya balı seçermiş ve çok azı ekmeği seçermiş.

  Ekmeği seçmeyenler pişman olurlarmış.

  Şunu da söyleyeyim, İslam’da şu suçun cezası bu kadar hapis yatmaktır diye bir madde yoktur. Suçun ve cezanın şahsiliği prensibini en iyi uygulayan İslam dini suç işleyen kişiyi hapse atarak, eşini, çocuklarını, anne ve babasını da cezalandırmak  tarafına gitmemiştir.

  Yukarda anlattığım hiçbir İslam’a göre yönetilen hiçbir ülkede olması mümkin değildir.

  Konumuz o değil.

  Evde aile eğitiminde, çocuklarınızla otururken “En çok sevdiğiniz nimetlerden üç tanesini hatırlayın” deyin ve sırayla hepsini saysınlar.

  Soluduğumuz havayı kim hatırlamış bakalım.

  Neden hatırlamayız?

  Para ödemediğimizden. Ramazan orucu tutarken Sahurdan İftar vaktine kadar yemeden içmeden durabiliriz ama havasız duramayız.

  Bir yarış yapın ve kim daha fazla havasız durabilecek, deneyin. Eğlenmiş oluşunuz.

  Gülüşmeler bittikten sonra anlarız ki, dünyanın bütün altınları, petrolleri, incileri, pırlantaları…. Bir tek nefesin karşılığı olamaz.

  İşte o nefesi bize parasız veren Rabbimizin varlığını, birliğini, eşinin ve benzerinin olmadığını bilmemiz bu dünyada ilk önce öğrenmemiz gereken bilgidir.

  Onun içindir ki sevgili peygamberimize açıkça dini tebliğ emri geldiğinde ilk duyurduğu “La ilahe illallah/Allahtan başka yaratan, yaşatan ve yöneten yoktur, deyin kurtulun” kelime-i tevhididir.

  Babamın bana çocukken öğrettiklerindendir:

  - Allah kaç?

  - Bir.

  - Nereden biliyorsun?

  - İki delilinden, biri akli biri nakli.

  - Onlar nedir?

  - Akli olanı, eğer Allah iki veya daha çok olsaydı kavga ederlerdi. Ben kış yapacağım yok ben yaz yapacağım kavgası olurdu.

  - Nakli olanı da “Kul hüvallahü ehad/De ki, Allah birdir.” Ayetidir.

  Sonradan öğrendim “eğer Allah iki veya daha çok olsaydı kavga ederlerdi.” Bölümü  de Kur’an-i Kerim’den alınmış.

  Ayette Rabbimiz:

  لَوْ كَانَ فِيهِمَا آَلِهَةٌ إِلَّا اللَّهُ لَفَسَدَتَا فَسُبْحَانَ اللَّهِ رَبِّ الْعَرْشِ عَمَّا يَصِفُونَ

  “Eğer göklerde ve yerde Allah'tan başka ilahlar olsaydı ikisi de bozulurdu. Arşın Rabbi olan Allah, onların yakıştırmalarından uzaktır.” Enbiya süresi ayet 21/22)

  Hazreti Ademden beri güneş aynı açılardan doğup batıyorsa, su H2O1 ise ve bu güne kadar değişmemişe, elma daldan yere düşüyorsa,  Allahtan başka yaratan ve yaşatanın olmadığının ispatıdır.

  En zengin adam, her nereye gitse, en iyi doktoru da beraberinde gitse, bulunduğu yerin kapısında Ambulansı ve ambulans helikopteri devamlı beklese, uykusuna, yiyeceklerine Uzmanları karar verse, performansına göre gıdası verilse, buna rağmen  gencecik ölüverenler oluyor.

  Ağabeyime sordum, “Bizim köyün en yaşlısı kim” dedim, ”Köyümüzün en fakiri olan Öksüz Mustafa” dedi.

  Son günlerde vefat eden birine epeyce hayret edildi. Maddi durumu yerinde olan bu kişi, maddi durumun da yerinde olduğundan havası, suyu güzel bir yerde, herkesten uzakta bir arazi alır, ağaçlar arasında kirli havanın, salgın mikropların ulaşamayacağı bir yerde gıdalarına da dikkat ederlerken “aniden öldü” haberiyle sarsılıverdiler.

  İmkanlar yerinde iken anne ve babanın, çocuklarının yaşına göre takviye gıdalar, sağlık kontrolleri, aşılar, her an çocukla ilgilenen doktorları, yurt ışından gelen ilaçlarla büyürken ilkokul çağında çocuğun ölüvermesi, verenin de alanın da Allah olduğunun kesin delilidir.

  Yaratan ve yaşatanın Allah olduğu konusunda insanlığın çoğunluğu ittifak halinde ama yönetimin Allaha ait olması konusunda Allah’a harp açanlar var.

  Allah’a harp açarken bile kendi teninin yönetimini, dünyanın en iyi hastahanesinde en iyi doktorlara teslim edip “Benim vücudumu Allah’ın yönetiminden çıkarın ve çağdaş bir vücuda sahip olmak istiyorum” demez.

  Dese de, doktorlar, “Burnunuzu nereye takalım” deseler cevap veremeyecek adam kalkmış bütün insanlık “bizim dediğimizi tutacak, bizim verdiğimizi yutacak” demeye getiriyor.

  Tabiatı Allah’ın yönetmesinden herkes memnun. Şikayet, teknolojide ileri giden ülkelerin havayı, toprağı ve denizleri kirletmeleridir.

  Kur’an’ın ifadesiyle “Tağut” adamlar, dünyayı kendi aralarında taksim ederek herkes kendi çıkarına göre hareket ederek hem insanların her şeyini bozuyorlar, hem canlarına kıyıyorlar.

  Biz, işimize bakalım.

  Haydin, biz ailecek kendi bestemizle toplu halde okuyalım:

  Birdir Allah birdir bir

  Cümle alem de bilir

  Yerde gökte olanlar

  Derler Allah birdir bir. Diyerek kainat korosuna katılalım ve ailemizi hem dinli, hem güçlü hem dirençli yetiştirmeye gayret edelim ki bozgunculara değil, her şeyi güzel ve yerli yerince yaratan Allah’tan bakasına boyun eğmesinler.

  Devam edecek