ANA SAYFAKİTAPLARIM


  ALLAH RASÜLÜNÜN DİPLOMATLARI 3


   ALLAH RASÜLÜNÜN DİPLOMATLARI 3

  01/02/2022

  Mahmut Toptaş

  Bu günkü mantıkla, Doğu Roma imparatoruna, Sasani/Fars imparatoruna… mektup yazacaksınız, ne yazardınız.

  Bir tek harpte yüz bin insanın öldürüldüğü savaşları aypan ve onların masraflarını, silahlarını temin eden imparatorlardan en istenebilir?

  Mektuplar yazıldığı Medine dönemini anlatan sevgili peygamberimizin eşi, bütün Müslümanların annesi, Peygamberimizin evindeki ekonomik durumu şöyle anlatır:

  عَنْ عَائِشَةَ أَنَّهَا كَانَتْ تَقُولُ وَاللَّهِ يَا ابْنَ أُخْتِى إِنْ كُنَّا لَنَنْظُرُ إِلَى الْهِلاَلِ ثُمَّ الْهِلاَلِ ثُمَّ الْهِلاَلِ ثَلاَثَةَ أَهِلَّةٍ فِى شَهْرَيْنِ وَمَا أُوقِدَ فِى أَبْيَاتِ رَسُولِ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- نَارٌ - قَالَ - قُلْتُ يَا خَالَةُ فَمَا كَانَ يُعَيِّشُكُمْ قَالَتِ الأَسْوَدَانِ التَّمْرُ وَالْمَاءُ إِلاَّ أَنَّهُ قَدْ كَانَ لِرَسُولِ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- جِيرَانٌ مِنَ الأَنْصَارِ وَكَانَتْ لَهُمْ مَنَائِحُ فَكَانُوا يُرْسِلُونَ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- مِنْ أَلْبَانِهَا فَيَسْقِينَاهُ

  “Kız kardeşimin oğlu, iki ay geçerdi, (Gökteki aydan)üç hilal görürdük Allah Rasülünün evinde ateş yakılmazdı. (Yani pişirilecek bir şey bulunmazdı.)

  Yeğeni, “Teyze ne ile hayatta kalırdınız?

  Aişe (R.A.) Hurma ve su ile. (Araplar hurma ile suya (Esvedan/İki kara şey derlermiş) bir de Allah rasülünün Ensar’dan komşularının deve sütünden Allah Rasülüne hediye ettikleri sütten içerdik” (Buhari, Sahih, K. Hibe, bab 1, hemen hemen bütün Hadis kitaplarında rivayet edilmiştir)

  Günümüzde tencere ve tavanın hükümetleri devirdiği günlerde kapitalist ekonominin 10 tane zengininin servetinin bir trilyon doları aştığı, yarım dolara elmas madeninde insanların çalıştırıldığı bir dönemde biz, bir mektup yazmaya kalksak ne yazarız:

  1-               Dostluk ilişkilerimizi ilerletelim,

  2-               Ticaret hacmimizi artıralım,

  3-               Kültürel alış-verişlerde bulunalım

  4-               Turizme ağırlık verelim…..

  Hurmasını yedikten, suyunu içtikten sonra sevgili peygamberimiz, muhataplarını adam gibi adam olmaya davet ediyor ve

  أَسْلِمْ تَسْلَمْ

  1-               Müslüman ol, selamete er

  2-               Allah’tan başkasının kulu olmayalım,

  3-               İçimizden birilerini öne çıkarıp ona kulluk yaparak Allah’a ortak koşmayalım,

  4-               Eğer kabul etmezseniz, bilin ki biz, Müslümanız, Allah’a teslim olmuşuz.”

  Allah’ teslim olanlar, hiçbir insanın, hiçbir devletin servetinde, namusunda, toprağında gözü olmaz.

  Müslümanın ir tek hedefi vardır yeryüzünde,

  a)               Hiçbir insan kendisi gibi bir insan veya insanlar topluluğunu kurallarına uyma zorunda kalarak kula kul olmamalıdır,

  b)               Fitnenin kökünün kazınılmasıdır.

  Kula kul olma döneminde, on tane zengin, elli kadar ülkeden daha zengin olur.

  Elli kadar ülkenin yeraltı ve yerüstü servetlerinde kapitalistlere direniş gösterirlerse milyonlarca yerli ve yabancı, insanlık düşmanı, paralı askerleriyle can almaya devam ederler.

  Onun için Sevgili peygamberimizin mektubunda, onların önce adam gibi bir adam olabilmesi için kendi koydukları kurallarla dünya insanının iç dünyalarını karartmamaları istenmekte.

  Süleyman aleyhisselamın o kısa mektubunda da “Benim huzuruma Müslüman olarak geliniz” derken, bana değiiiil, seni ve beni yaratan “Allah’a teslim olunuz” diyordu ve bu söyleme üslubu öyle etkilemiş ki o günün en gelişmiş ülkesi Yemen’deki Saba/Sebe kraliçesinin Müslüman olmasına sebep olmuş.

  Devam edecek