ANA SAYFAKİTAPLARIM


  ELE, DİLE, BELE, SELE, YELE DİKKAT


   ELE, DİLE, BELE, SELE, YELE DİKKAT

  14/06/2022

  Mahmut Toptaş

  Tsunami, hortum, yanar dağ, kasırga, sel, deprem…gibi tabii afetler, bizim ellerimizle davet çıkardığımız tehlikeli tabiat olaylarıdır.

  Tabiatı ve tabiat kanunlarını yaratan Rabbimiz:

  وَإِذَا تَوَلَّى سَعَى فِي الْأَرْضِ لِيُفْسِدَ فِيهَا وَيُهْلِكَ الْحَرْثَ وَالنَّسْلَ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ الْفَسَادَ

  “O (Kafir) işbaşına geçtiği zaman, yeryüzünde bozgunculuk yapmaya, ekini ve nesli yok etmeye koşar. Allah bozgunculuk yapanı sevmez.” (Bakara süresi ayet 2/205)

  ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ

  “İnsanların elleriyle yaptıkları sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıktı. Belki dönerler diye yaptıklarının bir kısmını onlara tattırmak için (bozulma ortaya çıktı) (Rum süresi ayet 30/41)

  Fazla üretim için yiyecek maddelerinin genleriyle oynayan, Allah’a kulluk için yaratılan insanı, kendine köle yapmak için mankurtlaştıran, zombileştiren insanlardan bu dünya kurtarılmalıdır.

  Aç gözlüler fabrika artıklarıyla denizleri kirletmelerine devam ederken, denizdeki canlılarda yaşam mücadelesine devam ediyorlar.

  Para gözler, ormanları yakarak kasalarını doldururlarken öbür taraftan ormanlar bir yolunu bulup neslini devam ettiriyor.

  Bir kısım oburlar, asit yağmurlarıyla, çimenleri, çiçekleri soldururken tohumlar toprakta yeniden can bulup çiçek açıyor.

  Onlar bizim kirli havamızı bile filtreden geçirip temiz olarak bize geri veriyor. Rabbimiz öyle yaratmış.

  Ve Rabbimiz buyurur: “Esip savuranlara, yük taşıyanlara, kolayca akanlara, işi paylaştıranlara yemin olsun ki, va’dolunduğunuz muhakkak doğrudur ve din (ahirette ceza günü) muhakkak gerçekleşecektir.” (Zariyat süresi ayet 51/1-6)

  Hazreti Ademden beri meydana gelen tabiattaki kirler, üst üste toplansa idi, şimdi biz yaşayamazdık.

  Güneşin ışınları, denizin dalgaları, şiddetli rüzgarlar, yağmurlar, kirleri temizlemeye devam ediyorlar.

  Ad kavmi, Lut kavmi, Firavun, Nemrut, Ebucehil gibi insanları kirletme kurumları o günden bu güne kadar aralıksız kirletmeye devam etmelerine rağmen, hala insanların bir çoğu temizlikten, dürüstlükten, dinden yana oluyor ve kirlenmelerden hoşlanmadığını bildiriyor.

  Bazı “İnsan kirletme” merkezleri şaşırıyor ve bu temizlikten bahseden insanları kim üretiyor veya biz nasıl farkına varamadık diye hayıflanıyorlar.

  Şunu çok iyi bilsinler ki, doğan her çocuk, gök yüzünden düşen yağmur damlası gibi, tertemiz olduğu gibi temizleyicidir de.

  Eğer Allah, yeni doğanları temiz yürekli olarak getirmese idi şimdiye kadar yapılan insan kirletme işlemlerinden sonra yeryüzünde bir tane temiz insan bulmamız mümkin olmazdı.

  Bir senede dünya genelinde beş yüz milyonun üzerinde çocuk dünyaya geliyormuş.

  Bütün çocuklar ergenlik yaşına gelinceye kadar Müslümandırlar ve İslam’a hizmet ederler.

  İslam’ın adını duymayan yerdeki insanların çocukları dahi Müslüman’dır ve çocuk safiyeti ile babasının katı kalbini yumuşatmakla İslam’a hizmet etmektedir.

  Dikkat ederseniz dünyanın çeşitli yerlerinde İslam’ı seçenlerin çoğunluğu gençlerdir.

  Çünkü kalpleri tamamen kapanmamıştır.

  Şu anda Türkiye de hazineyi hortumlayanlar, uyuşturucu ticareti yapanlar, çete sanayii oluşturanlar, organ ticareti yapanların hepsi kırk yaşının üzerindeki insanlar.

  Bunlara en fazla tepki gösterenler de yirmi yaş civarında olanlardır.

  Yani üniversite gençliği veya iş hayatına yeni atılan işçi, memur, esnaf ve çiftçidir.

  Hayatı yeniden yoğuracak olanlarda bunlardır.

  Biz, din için endişe etmeyelim.  Allah bu dini koruyacağını garanti ediyor.

  Bu güne kadar koruması da garantisinin doğruluğunu gösteriyor.

  Biz, kendimiz için endişe edelim. “Ben ne kadar bu dine omuz verirsem omuzum cehennemde yanmaz,

  Bu yola baş koyarsam, başım bu dünyada dik olur, alnım ahirette ak olur” diyelim ve ona göre çalışalım.

  Asit yağmurunda kavrulan çiçeğin tohumu her şeyi unutarak yeniden doğuyor ve asit yağdıran para gözlerin havasını da güzelleştiriyor.

  Biz her şeye rağmen dinimizi her yerde her zaman öğrenmeye ve yaşamaya devam edeceğiz ve bizim bu yaşamamız bizi yok etmek isteyenlerin de dirilişine sebep olacaktır İnşaallah.