ANA SAYFAKİTAPLARIM


  KIRKLAMA


   

   

  KIRKLAMA

  12/01/2022

  Mahmut Toptaş

  Doğum yapan hanımefendilerden doğumdan sonra gelen kanın  son günü, kırkıncı gündür diye yazar fıkh kitaplarımızda.

  Fıkh kitaplarımıza göre, doğum kanının en azı yoktur. Yani doğumdan sonra kan gelemeyebilir, iki, üç daha fazla gün kan gelebilir, en fazla kırk gün gelebilir” dedikten sonra Namaz kılmanın başlayacağı gün kanın kesildiği gündür. Kırk günden sonra da kan geliyorsa o kan hastalık nedeniyledir ve namaza engel değildir.

  Ama “Kırklama” deyiminin  kültürümüzle alakası doğum yapan hanımefendi, kırk gününü tamamlayınca yakın akraba kadınlarıyla hamamda bir temizlik yapmalarına “kırklama” adı vermişler ve yakın akraba kadınlar, kırık tas su dökerler. Çocuk da kırkıncı günde yine yıkanır ve kırklaması yapılır. Bunlar, adetlerimizdendir.

  “Kırk” rakamı fıkh kitaplarımızdan geçtiği gibi, sevgili peygamberimizden rivayet edilen,

  7232- أَخْبَرَنَا أَبُو الْعَبَّاسِ مُحَمَّدُ بْنُ أَحْمَدَ الْمَحْبُوبِيُّ ، حَدَّثَنَا سَعِيدُ بْنُ مَسْعُودٍ ، حَدَّثَنَا يَزِيدُ بْنُ هَارُونَ ، أَنْبَأَ حَمَّادُ بْنُ سَلَمَةَ ، عَنْ يَعْلَى بْنِ عَطَاءٍ ، عَنْ نَافِعِ بْنِ عَاصِمٍ ، عَنْ عَبْدِ اللهِ بْنِ عَمْرٍو ، رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا أَنَّ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ : مَنْ شَرِبَ الْخَمْرَ فَسَكِرَ مِنْهَا لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلاَةٌ أَرْبَعِينَ يَوْمًا ثُمَّ إِنْ شَرِبَ مِنْهَا حَتَّى يَسْكَرَ مِنْهَا لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلاَةٌ أَرْبَعِينَ يَوْمًا ثُمَّ إِنْ شَرِبَهَا فَسَكِرَ مِنْهَا لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلاَةٌ أَرْبَعِينَ يَوْمًا ثُمَّ إِنْ شَرِبَهَا الرَّابِعَةَ فَسَكِرَ مِنْهَا كَانَ حَقًّا عَلَى اللهِ أَنْ يُسْقِيَهُ مِنْ عَيْنِ الْخَبَالِ قِيلَ : وَمَا عَيْنُ الْخَبَالِ ؟ قَالَ : صَدِيدُ أَهْلِ النَّارِ.

  هَذَا حَدِيثٌ صَحِيحُ الإِسْنَادِ وَلَمْ يُخَرِّجَاهُ.

  “Şarap içip sarhoş olanın, kırk gün namazı kabul edilmez” Hadisidir. (Hakim, Müstedrek, K. Ed’ıme, Hadis no 7232, Abdürrazzak, Musannef, Hadis no 17058, Taberani Mu’cemi Kebir 13441)

  Sevgili peygamberimizin Hadislerinden bazıları Terğıb Hadisi, bazıları ise Terhib Hadisidirler.

  Yani iyiliklere teşvik, kötülüklerden sakındırmak için söylenmişlerdir.

  Yoksa Şarap içen Sahabe den birine, cezası uygulandıktan sonra  “Sen, sakın namaz kılma, kabul edilmez” dememiştir.

  Bu Hadis-i şerif halkımızın dilinde de kullanılır.

  “Haram yiyenin duası kırk gün kabul olunmaz” denir ama namazı ve duası yasaklanmaz.

  “Kırk gün kırk gece” , “Kırk yılda..” “Kırk bir kere maşallah”, “Kırk haramiler”  gibi deyimlerimiz çokluktan kinayedir.

  Mehmet Akif Ersoy merhum, çokluktan kinaye, kırk Haçlı ordusu gelse bu iman kardeşliğiyle birbirine bağlı İslam ümmetini esir alamaz anlamında:

    “Bin parça olan vahdeti bağlarken uhuvvet,

    Görsen, ezelî râbıta bir buldu ki kuvvet:

    Saldırsa da kırk Ehl-i Salîb ordusu, kol kol,

    Dört yüz bu kadar milyon esîr olmaz, emîn ol.” Diyor.

  “Şarap (uyuşturucu her şeyi) içenlerin kırk gün namazı kabul edilmez” Hadisini şerh edenler,  “Allah’ın razı olacağı namaz olmaz, peygamberin sünnetine uygun değildir” anlamına geldiğini bazı ayet ve Hadisleri delil getirmişler.

  Rabbimiz,

  أَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاءِ

  “Görmedin mi Allah nasıl bir benzetme yaptı? Güzel bir kelime (Kelime-i Tevhit), kökü (yerde) sabit, dalları gökte bir ağaca benzer.”

  تُؤْتِي أُكُلَهَا كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ

  Rabbinin izniyle meyvesini her zaman verir. Öğüt alırlar diye Allah insanlara misaller verir.” (İbrahim süresi ayet 14/24-25)

  İmanı bir ağaç benzetirsek amel, onun dalları ve meyvesidir.

  Meyvesini hamken yolmak veya dalını kırmak imanımıza zarar verir ama onu ağaç olmaktan çıkarmaz.

  Şeytan, secde etmediği için kafir olmadı.

  Rabbin emrini getirmemesini açıklarken kendi mantığını Allah’ın emri üstünde gördü; yani kibirinden kafir oldu.

  Günümüzde “Ben Allah olsam, bu sözü söylemezdim” diyerek bir kısım ayetleri çağdışı ilan edenlerin günahı, meyhanede yatıp-kalkan sarhoşların, ipsizlerin, sapsızların hepsinden fazla olur.

  İçki içen kafir olmaz ama, içkinin haramlığını inkar ederse kafir olur ve onun hiçbir iyiliği Allah tarafından kabul edilmez.

  Yeniden Kelime-i Şehadet getirirse tekrar Müslüman olur ve amel-i salihine devam eder.

  Son nefese kadar tevbe kapısı açıktır ama ne zaman nerede öleceğimizi bilmiyoruz.

  Onun için her an tetikte olmak, gerdeğe hazırlanan gelin ve damat gibi hazırlıklı olmak gerekir.

  Sevgili peygamberimiz, Mü’mini hurma ağacına benzetir:

  عَنْ أَبِي مُوسَى الأَشْعَرِيِّ قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللهِ صلى الله عليه وسلم : مَثَلُ الْمُؤْمِنِ الَّذِي يَقْرَأُ

  الْقُرْآنَ كَمَثَلِ الأُتْرُجَّةِ رِيحُهَا طَيِّبٌ وَطَعْمُهَا طَيِّبٌ وَمَثَلُ الْمُؤْمِنِ الَّذِي لاَ يَقْرَأُ الْقُرْآنَ كَمَثَلِ التَّمْرَةِ لاَ رِيحَ لَهَا وَطَعْمُهَا حُلْوٌ وَمَثَلُ الْمُنَافِقِ الَّذِي يَقْرَأُ الْقُرْآنَ مَثَلُ الرَّيْحَانَةِ رِيحُهَا طَيِّبٌ وَطَعْمُهَا مُرٌّ وَمَثَلُ الْمُنَافِقِ الَّذِي لاَ يَقْرَأُ الْقُرْآنَ كَمَثَلِ الْحَنْظَلَةِ لَيْسَ لَهَا رِيحٌ وَطَعْمُهَا مُرٌّ.

  “Kur’an okuyan mü’min, tadı ve kokusu güzel narenciyeye benzer. Kur’an okumayan mü’min, tadı olup kokusu olmayan hurmaya benzer. Kur’an okuyan münafık, kokusu olup radı olmayan reyhan otuna benzer. Kur’an okumayan münafık, kokusu olmayan, tadı da acı olan  Ebucehil karpuzuna benzer” (Buhari, Sahih, K. Et’ıme, bab 30)

  Ağaç ve kökleri İmana benzer, yaprakları ve meyvesi ise amel-i saliha benzer.

  Meyve si olmadığı senede de o ağaçtır. Dalı kırılsa da o ağaçtır ama kökünden sökülmesi onu ağaçlıktan çıkardığı ev fırında ateşe atıldığı gibi, inkarcı da Allah korusun imandan çıkmış ve cehennem odununa benzemiştir. Allah, bütün insanlığa hidayet versin.