ANA SAYFAKİTAPLARIM


  “KISAS’DA HAYAT VAR” AMA


  “KISAS’DA HAYAT VAR” AMA

  08/09/2020

  Mahmut Toptaş

  19 Kasım 1999 günü akşamı saat 20.00 de, Vezneciler Kız Yurdunda dokuz yüz kızımıza yaptığım bir konuşmada, Maide süresinin 32 inci ayetinde “Haksız yere bir adamı öldüren bütün insanları öldürmüş gibidir” buyurur.

  Sevgili peygamberimiz de “Müslüman bir insanın öldürülmesinden, insansız bir dünyanın yok olması Allah katında daha ehvendir” buyurmuş. (Tirmizi, Diyat 5, İbni Mace, Diyat,1) dediğimde dinleyici kızlarımızdan biri “Bu ayete göre haklı yere adam öldürülebilir anlamı çıkmaz mı?” diye haklı bir soru sormuştu.

  Ben de ona “İslâm hayal dini değil, hayat dinidir.

  Hayal alemimizde yaşayabilsek

  Ve hep gök kuşağının renklerinden oluşan bir alemde dolaşsak,

  Kimse kimsenin malına canına, namusuna el ve dil uzatmasa,

  Yerde dikenler olmasa,

  Dağlarda kurtlarla kuzular arkadaş olsalar,

  Kediyle fare birlikte oynaşsalar daha iyi olurdu diye hayal kurabiliriz ama gözlerimizi açtığımızda hayal aleminden hayata döndüğümüzde bir kapkaççının koşuşunu görürüz.

  Bir katilin adliye salonunda maktülün çocuklarına el salladığını, “Sizin de işinizi bitireceğim” dediğini,

  Amerika’nın daha çok adam öldürme silahları ürettiğini ve her yıl yüz binlerce insan öldürdüğünü,

  İsrail’in, Filistinlilerin başlarına evlerini yıktığını, çocukları bile anasının kucağında iken öldürdüğünü görür ve duyarız” dedikten sonra  geçenlerde sizin gibi okuldan mezun olmuş bir kızımız, ilk aldığı maaşla annesine bir ayakkabı almak için çarşıya inmişler.

  Alışverişi yaptıktan sonra durakta otobüs beklerken bir arabadan inen üç şehir eşkıyası, anne ile kızı kaçırmışlar.

  Şehir dışında ikisine de tecavüz ettikten sonra ikisini de elli yerinden bıçaklayarak öldürmüşler.

  Anne sağ kalmış ve kurtulmuş.”

  O soru soran kızımıza döndüm ve “Allah hiç birinize göstermesin ama geçenlerde olan bu olayı siz yaşasaydınız ve çantanızda da tabanca olsaydı, annenizi bıçaklarlarken ne yapardınız? Veya Yunanlı, gemilerini İzmir’e dayamış, Yunan askerleri önlerine gelen çoluk-çocuk, genç-ihtiyar demeden öldürüyor, yakıp yıkıyor ve sizin apartmanın altından geçip gidiyorlar evinizde de silah var ne yapardınız? Dediğimde “Her iki halde de gereğini yapardım ve onları öldürürdüm” diye cevap vermişti.

  وَلَكُمْ فِي الْقِصَاصِ حَيَاةٌ يَا أُولِي الْأَلْبَابِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

  “Ey akıl sahipleri, kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki sakınırsınız.” (Bakara süresi ayet 2/179)

  Dinimiz, hayal dini değil, hayat dinidir.

  Bize hayat veren, hava veren, su veren, güneşi ve ayı, ayırım yapmadan bütün dünyadakileri faydalandıran Rabbimizin Kısas’da hayat vardır” haberinin bize hayat vermesi için, hayatımızın bütün milimetrelerine kadar İslamın hakim olması gerekir.

  Sosyal devlet için model olarak gösterilen Norveç’te en üst seviyede eğitim almış bir Norveçli, Andres Behring Breivik, 34 yaşında, iki fakülte bitirmiş, Euro milyoneri olduğu halde 77 vatandaşını 2011 yılında, bir saatin içinde öldürüvermişti.

  15 Mart 2019 da Yeni Zelanda'da 2 camiye düzenlediği silahlı saldırıda 51 kişiyi öldüren, 49 kişiyi de yaralayan Hristiyan terörist Brenton Tarrant da dünyanın en sosyal devletinde doğup büyüyen biridir.

  Bunları idam etmenin de faydası yok.

  Bunların idamı, ölen 77 veya 51 kişiyi geri getirmiyor.

  Kısas ayeti Medine’nin son yıllarında indirilmiş.

  Yani, İslami eğitimden geçmiş bir milleti İslamiyye var.

  Şu anda dünyanın tamamında yaşayan 2 milyar Müslüman ise İslami bir sistemin dışında olanların semirgen ve sömürgenlerin kanunlarıyla yönetiliyorlar.

  Böyle bir ortamda idam cezası gelse de sonuç alınamaz.

  Açlık sorunu halledilmeden, insanca yaşayacak bir ortam olmadan, din, can, mal, akıl, nesil güvenliği sağlanmadan, Allah’ın verdiği can ve teni, yine Allah’ın razı olduğunu bildirdiği dine göre hayatını yaşamasını sağlamadan getirilecek idam cezası, suç ve suçluyu önleme imkanı yoktur, şekilde görüldüğü gibi.

  Şekli 1

  Medeni Amerika, yılda bir milyonun üzerinde adam öldürmezse krize giriyor.

  Şekil 2

  Amerika’nın güdümünde hareket eden Avrupa Birliği de ondan geri kalmıyor devletçe katillik yapmaktan.

  Şekil 3

  Rusya ile Çinin amel defteri, papaz karasından daha kara.