ANA SAYFAKİTAPLARIM


  ÇOCUK KOKUSU VE ÖĞRETTİĞİMİZ DİL


  ÇOCUK KOKUSU VE ÖĞRETTİĞİMİZ DİL
  Bizim oralarda yeni doğan çocuğu kucağına alan kadın veya erkek, ciğerlerini şişirecek kadar çocuğun kokusunu içine çeker ve “Cennet Kokuyor” der.
  Bu güzel söz de senedinde bütün raviler sağlam iken bir tek ravinin zayıf olması nedeniyle “Zayıf” kabul edilen:
  عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ ، قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللهِ صلى الله عليه وسلم : رِيحُ الْوَلَدِ مِنْ رِيحِ الْجَنَّةِ
  “Çocuk kokusu, Cennet kokusundandır” hadisi şerifinden dilimize geçmiştir.(Taberani, Mu'cemü Sağır, Hadis no 23, Beyhaki, Şuab'ül İman, hadis no 10550)
  Gerçekten, dünyada olmayan kokuyu alırsınız.
  Ama, ilk kokladığınız andan itibaren çocuk da sizi koklamış oluyor.
  Biz, çocuğa nasıl kokarız bilemiyoruz.
  Dünyamıza ait hiç bir kelime bilmeden gelen çocuğumuz çevresinden gelen seslerle eğitimine başlar.
  Konuşamasa bile o, tertemiz gönlüne bizden gelen temiz veya kirli kelimeleri kaydetmeye devam eder.
  İleride çocuk büyüdüğünde ondan duyduğunuz iyi veya kötü kelimeler, bizim onlara öğrettiğimiz kelimelerdir.
  Verdiğimizi alıyoruz.
  Yatırımlarımızı harcıyoruz.
  İçimize aldığımızı, ağzımızdan dışarı çıkarıyoruz.
  Çocuğun hafızasına ektiğimiz kelimelerden meydana gelen cümleleri onlardan dinliyoruz.
  Çocuklar, bizim yankımız.
  Onun için ana kucağında, baba ocağında, eğitim kurumlarında, çarşıda, pazarda, basın-yayın kurumlarında sunduklarımızı bize iade ediyorlar.
  Onun için sevgili peygamberimiz, yeni doğan çocukların kulağına Ezan okumayı fiili olarak torunlarıyla başlatmış ve eğitimin bu Kelime-i Tevhid çevresinde dönmesine işaret etmiş.
  Rabbimin terbiyesinde yetişen sevgili peygamberimizin Hadislerinin fihristini Müsteşriklerden bir topluluğun hazırladığı ve Hollanda-Leiden şehrinde 1967 baskılı, Yedi ciltlik “Concordance/el-Mu’cem’ül-müfehres li Elfaz'ıl-Hadis” hadis kitaplarından dokuz tanesinin kelime fihristini vermektedir. Bu dokuz kitapta geçen kelimeleri tahmini bir hesapla elli bine yakın buldum. Elimizdeki hadis kitaplarının yalnız bu dokuz kitap olmadığını ehli bilir. Hatta bu fihriste alınmayan hadis kitaplarındaki hadisler bu dokuz kitaptan fazladır. O hadis kitaplarında daha ilave olarak kaç kelime çıkar bilmiyorum.
  Ama şunu biliyoruz ki, sevgili peygamberimizin mübarek ağzından kafirlerin hiç birinin şahsını, ailesinin fertlerini rahatsız edecek kaba, çirkin, iğrenç kelime duyulmamıştır.
  Kendisi hakkında kafirlerin söylediği sözleri “Bana böyle diyorlar” diyerek tekrarlayıp o kötü kelimenin yayılmasına da katkıda bulunmamış.
  Bu edeb, bütün peygamberler için geçerlidir.
  Bütün çağların en katı kafiri Firavun'a, Allah celle celalüh, Hazreti Musa ile Hazreti Harun aleyhisselamları gönderirken Rabbimiz ikisini de uyarmış:
  “Ona gidiniz ve en yumşak kelimelerle konuşunuz” buyurmuş (TaHa süresi ayet 44)
  Hepimiz, sağcımız, solcumuz, Müslümanımız, kafirimiz, liberalimiz, faşistimiz, zenginimiz, fakirimiz, amirimiz, memurumuz, dervişimiz, berduşumuz, hepimiz aynı dili öğrenerek büyüdük.
  Bu nesle örnek olarak gösterilen batının şişirilmiş büyüklerinin seçim esnasında birbirlerinin hakkında söylediklerini bu günlerde Trump ve rakiplerinin ağzından duyuyoruz.
  Örnekleri, Bush, Clinton, Trump, Putin... olduğu için kamera karşısında çirkin sözleri söylüyorlar, kamera arkasında “Yok Aslında Birbirimizden Farkımız. Ama Biz, Filan Partiliyiz” der gibi davranıyorlar.
  Ne olur, yukarda saydığım gurupalarımızdan kafir olanlarımız Müslüman olsalar, diğerleri de örnek olarak sevgili peygamberimizi alsalar. 
  Biraz sonra yine el sıkşacağımız kişinin gönlünde onulmaz dert saçan “Dil Yarası” açmasalar:
  Rabbimiz buyurur:
  وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَمِيمٌ  
  “İyilikle kötülük denk değildir. Sen kötülüğü en güzel olanla defet. Bir de bakmışsın ki, seninle arasında düşmanlık olan kişi sanki sıcacık bir dost oluvermiş.” (Fussılet süresi ayet 34)