ANA SAYFAKİTAPLARIM


  ÇOCUKLARIMIZDA OLMASINI İSTEDİKLERİMİZ


  ÇOCUKLARIMIZDA OLMASINI İSTEDİKLERİMİZ

  Evlerimizin şenliği evladımızın hepsine Allah acılar vermesin, acılarını bize tattırmasın, iki dünyaları güzel olsun.

  Bu bir duadır ama evladımızın nasıl bir şey olmasını isteriz?

  Beş madde halinde sıralayın ve sonra aşağıdaki isteklerle kıyaslayın.

  Zekeriyya aleyhisselam, başında saçları ağarmış, kemikleri zayıflamış bir ihtiyar, eşi ise kısır yani doğum yapamayacak durumda.

  Ama Zekeriyya aleyhisselam, kendi yaptığı islami hizmetleri devam ettirecek bir çocuğunun olmasını isterken Allahtan hiç bir zaman ümit kesilmeyeceğini söylüyor.

  Kur’an-i Kerim bu olayı şöyle haber verir:

  إِذْ نَادَى رَبَّهُ نِدَاءً خَفِيًّا

  “O, Rabbine gizli bir seslenişle yal­var­mıştı.

  قَالَ رَبِّ إِنِّي وَهَنَ الْعَظْمُ مِنِّي وَاشْتَعَلَ الرَّأْسُ شَيْبًا وَلَمْ أَكُنْ بِدُعَائِكَ رَبِّ شَقِيًّا

  "Rabbim, benim ke­mikle­rim gevşedi ve baş, ihtiyar­lık ale­viyle bembe­yaz oldu. Rabbim, sana dua ile hiçbir zaman mutsuz ol­ma­dım" demişti.

  وَإِنِّي خِفْتُ الْمَوَالِيَ مِنْ وَرَائِي وَكَانَتِ امْرَأَتِي عَاقِرًا فَهَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ وَلِيًّا

  "Doğrusu ben, ar­kamda be­nim yerime kala­cak ya­kınlarım­dan kork­tum. (Bu görevi üstlene­mezler) Hanımım da kısır. Bana tarafın­dan bir veli ba­ğışla."

  يَرِثُنِي وَيَرِثُ مِنْ آَلِ يَعْقُوبَ وَاجْعَلْهُ رَبِّ رَضِيًّا

  "O (Veli) bana ve Ya'kub oğullarına varis ol­sun. Rabbim, onu razı ol­duğun biri yap." (Meryem süresi ayet 3-6)

  Dikkat ediniz, Zekeriyya aleyhisselam, çocuk isterken kendi eğitim sistemini devam ettirmesi, insanları din üzerinde tutması için çocuk istiyor.

  Şirketimi devam ettirsin, namım yürüsün, şanımız yayılsın diye dua etmiyor.

  Ve doğacak çocuğunun Rabbin rızasına kavuşmasını istiyor.

  “Rabbim, onu razı ol­duğun biri yap." Diyor.

  Önce Hakkın rızası gözetilecek.

  Hakkın rızasını gözetmek için Cenabı hakkın emir ve yasaklarına uyması gerekecek.

  Rabbin emir ve yasaklarına uyan kişi ise topluma ve bireye eğitimi ve yaşamı gereği faydalı olacaktır. .

  Kendisi yaşlı, hanımı ise kısır olduğu halde Rabbinden çocuk isteyen Zekeriyya aleyhisselam, günümüzde çocuğu olmayan ailelere Allahtan ümit kesmemelerine de işaret etmiş oluyor.

  Doğacak çocuklarının Peygamberin mesajının varisi olacak, Rabbin rızasına kavuşacak bir çocuk olmasını isteyen Zekeriyya aleyhisselamı ve eşini bize tanıtırken Rabbimiz:

  فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَوَهَبْنَا لَهُ يَحْيَى وَأَصْلَحْنَا لَهُ زَوْجَهُ إِنَّهُمْ كَانُوا يُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَيَدْعُونَنَا رَغَبًا وَرَهَبًا وَكَانُوا لَنَا خَاشِعِينَ

  “Biz de Onun duasını kabul ettik. O’na Yah­ya'yı bağışladık. Eşini de onun için (doğuma) elve­rişli kıldık. Gerçekten onlar ha­yırlara koşarlar, ümit ve korku içinde bize dua ederler ve bize karşı say­gılı idiler.” buyuruyor (Enbiya süresi ayet 89-90)

  Hayırlı işleri yapmakta birbirleriyle yarış yapan, Allahın rızası ve cennetine kavuşurum ümidiyle ve de cehennemine düşme korkusuyla Rabbine dua eden ve Allaha karşı yanlış iş yaparım diye işlerini İslam’a uygun yapan bu insanlar Yahya aleyhisselam gibi bir çocuğa kavuşurlar.

  Zekeriyya aleyhisselamın duasında çocuğumun hem iç temizliğine hem dış temizliğine sahip biri olmasını istediğini de haber verir Rabbimiz:

  هُنَالِكَ دَعَا زَكَرِيَّا رَبَّهُ قَالَ رَبِّ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّكَ سَمِيعُ الدُّعَاءِ

  Orada Zekeriyya Rabbine dua etti: "Rabbim, bana katından temiz bir çocuk ver. Muhakkak sen duaları işitensin" dedi.” (Al-i Imran Süresi ayet 38)

  Çocukta olmasını istedikleri, hem ilmine hem ameline varis olsun, Rabbin razı olduğu biri olsun ve  de tertemiz olsun istiyr.

  Rabbim ona Yahya aleyhisselamı bağışlıyor ve Yajhya aleyhisselamın özelliklerini haber veriyor:

  فَنَادَتْهُ الْمَلَائِكَةُ وَهُوَ قَائِمٌ يُصَلِّي فِي الْمِحْرَابِ أَنَّ اللَّهَ يُبَشِّرُكَ بِيَحْيَى مُصَدِّقًا بِكَلِمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَسَيِّدًا وَحَصُورًا وَنَبِيًّا مِنَ الصَّالِحِينَ

  O (Zekeriyya) mihrapta na­maz kılarken me­lekler ona: "Şüp­hesiz Al­lah sana, Allah’tan olan ke­limeyi doğrulayan, seyyid, iffetli ve salihlerden bir nebi ol­mak üzere Yahya'yı müjdeler" diye seslendi.” (Al-i Imran Süresi ayet 39)

  Allahın kelimesi olan Hazreti İsa’yı ve onun getirdiği İncil’i tasdik eden, efendi, iffetli, haramlara karşı kendini gayet iyi koruyan Yahya aleyhisselamı örnek lacak evlat isteyelim rabbimizden.

  Hem dünyamız güzel olur hem ahiretimiz güzel olur.