ANA SAYFAKİTAPLARIM


  ÖZBEK KARDEŞLERİME


  ÖZBEK KARDEŞLERİME

  1991 yılında Özbekistan, Komünist Rusya’dan ayrılıp özgür Özbekistan devletini kurmuştu.

  Bu özgürlüğe geçerken o güne kadar Rusya adına halkını demir yumruğuyla ezen İslam Kerimov, (1938-02 Eylül 2016) devlet başkanlığını gasp etmişti.

  Değişen bir şey yoktu.

  Halkın nasıl ezilerek yönetileceği eğitiminden geçen adam yeni devleti de aynı usullere göre yönetmeye başladı.

  1938 yılında dünyaya gelen Kerimov, gözlerini açtığında yönetim ve eğitim Komünistlerin elinde idi.

  Komünist eğitimden geçti ve çok önemli yerlerde görev aldı.

  Özgürlüklerine kavuştuktan sonra 27 yıl halkı yine demir yumruğuyla yönetti.

  1991 de dünyaya gelenler şimdi 25 yaşındalar.

  Komünistlerin ne yaptıklarını bilmediklerinden, Kerimov’un yumruğuyla büyüdüklerinden “Bunun yaptığını Komünistler yapmadı” gibi laflar ediyorlar.

  Bir kere bu adamı onlar yetiştirdiler.

  Kerimov, dünyaya geldiğinde babası onun adını “İslam Abdülğani” koymuş. O Ğani olan Allah’ı unutmasın, onun kulu olsun ve İslam’a sarılsın istemiş ama Ruslar onu zalim bir Komünist yapmışlar.

  En büyük zulüm budur.

  Ve bu adamın yaptığı zulümlerin gerisinde hep Komünistlikten aldığı eğitim vardır.

  Her şeye rağmen gizli gizli İslami eğitim alan ve İslam kültürünü hem ilim hem amel sahasında devam ettiren çok değerli hocalar da varlıklarını gizlice sürdürmüşler.

  Özgür olduktan sonra hemen hanımıyla hacca gitmek üzere Türkiye’ye gelen bir Özbek hocayla tanıştıktan ve hacca gidinceye kadar evimde müsafir ettikten sonra “Göl yerinde su eksik olmaz” atasözümüzün doğruluğunu gözlerimle gördüm.

  Bu hoca efendi “Şifa Tefsiri” min sekizinci cildini yani Amme cüzünün tefsirini Özbek diline çevirir ve 2004 yılında Kırgızistan’ın Uş kentinde basar.

  Şimdi yapılacak olanlar:

  1-            27 yıllık işkenceleri dile getirmeden, bu günden sonra yönetimi seçim yoluyla elde etmenin yolları aranmalı.

  Seçime katıldıktan sonra propaganda esnasında yapılan kötülükler anlatılabilir.

  2-            Kerimov’un yanında bulunduğu halde gönlü İslam’la kılıcı Kerimov’la olanları yanınıza çekmek için geçmişte yaptıklarını bilmezden geliverin.

  3-            Görüntüde Kerimov’un yanında olduğu halde camiyle, Kur’an kurslarıyla ilgilenen insanları, köy ve mahallelerde mağdur ve mazlumların yaralarını saranları, bulundukları şehirlerde ziyaretler ile, yurt dışında olanlar, mesajlarla, mektuplarla, benim bilmediğim, Özbeklerin bildiği  iletişim yollarıyla, hayırlı hizmetlerde bulunmalarından dolayı tebrik ediniz, takdir ediniz, sözlerinizle onları onurlandırınız.

  4-            Despot yönetimlerde herkes haksızlıktan, zulümden, baskıdan nasibini alır.

  5-            Din, dil, ırk ayırımı yapmadan mağdur ve mazlumların yaralarını sarmak, gönüllerini almak ve çıkış yollarını göstermek için hepsiyle bağları kuvvetlendirmeli.

  6-            Özellikle Kerimov’un en yakın çevresi, kızı da dahil birinci halkası ile ilgilenin ve geçmişte yaptıklarını değil bundan sonra yapılması gerekenleri duyurmaya çalışınız.

  7-            Tehdit değil teklif yapınız.

  8-            Sövgü değil, sevgi taşıyan kelimelerle yazınız ve konuşunuz.

  Allah, müminlere rahmet eylesin.

              Allah, yardımcımız olsun.