ANA SAYFAKİTAPLARIM


  01.12.2013


  KORUNMASI GEREKEN EN DEĞERLİ ŞEY

  Allah’ın yarattığı hiç bir kimseyi aşağılamayacağız.

  “Bu insan değil” demeyeceğiz. Veya “Allah bunu  neden yarattı?” sorusuyla Allah’ı bile hesaba çeken kibir heykeli adamlardan olmayacağız.

  Allah’ın yarattığı her insan, korunmaya layıktır.

  Cehennem azabından korunmanın yolları her insana öğretilecek, duyurulacak.

  Arkeologlar, beş bin yıl öncesine ait mermerden yapılmış küçücük bir heykelcik bulsalar, onu topraktan çıkarırken ve çıkardıktan sonra temizlerken en yumuşak fırçalarla temizlerler.

  En küçük çizgisine zarar vermemek için çalışırlar.

  Heykel, insanın yaptığı.

  İnsan ise Halık, Bari ve Musavvir olan Allah’ın yarattığıdır.

  Yapımcısına göre eşyaya değer verelim.

  Sevgili peygamberimiz, Mekke’de kendisine karşı düşmanca tavır alanlara son nefesine kadar İslam’ı tebliğe devam etmiştir.

  Onların hasmane duruşlarını bilgisizliklerinden yaptıklarını biliyor ve söylüyordu.

  Bizim rahatsız olduğumuz şey, anasından tertemiz doğan insanın üzerine atılan pisliktir.

  Kimsesiz delilerin kaç yıldır yıkanmayan elbiselerini, saç ve başlarını gördüğümüzde içimiz burkulur, gözümüz başka tarafa döner ya işte içi kirlenmiş insanlarımızın durumu delilerin kötü durumundan daha acınacak durumdadır.

  İlköğretime giden çocuğunuzun kıyafetine öğretmen her gün mürekkep damlatsa veya çocuğun yüzüne tükürse hemen okula gider ve öğretmeniyle görüşür açıklama beklersiniz ve vazgeçmezse müdüre şikayet edersiniz.

  Peki, bir başka öğretmen çok nazik ve kibar davranarak çocuğunuzun gönlüne inkar tohumları ekiyorsa aynı tepkiyi eden göstermiyoruz?

  Mürekkep döken öğretmenin yaptığı, su ile yıkanabilir ama inkar tohumları yıkamakla çıkmaz ve önü alınamazsa çocuğunuz o haliyle ihtiyarlar ve ölürse sonsuz senelerde cehennemde yanma tehlikesi var.

  Rabbimiz, Tevbe süresinde “Müşrikler necestir” buyurmuş.

  Bu müşrikler bu pisliği ana rahminden getirmediler.

  İslam fıtratı üzere doğan bu tertemiz çocuklar, çevre etkisiyle, mahalle baskısıyla, anne baba terbiyesizliğiyle bu hale getirildiler.

  Biz, insana değil, insanın içinde taşıdığı pisliğe düşmanız.

  O pislik, Kelime-i şehadetle temizlendiği zaman aynı adam bizim sımsıcak dostumuz oluverir.

  Hazreti Ömer bunun en meşhur örneğidir.

  Kafir iken, Sevgili Peygamberimizi öldürmeyi kafaya koyan adam, Müslüman olunca Onu, canından daha fazla sever hale geliverir.

  Öğretmenler okulda öğrencilerine her derste yaratıcıyı tanıtabilirler.

  Biyoloji öğretmeni okuttuğu canlıları bu güne denizaltıyı yapan, gök yüzünde demiri uçuran, cep telefondan bilgisayara kadar çok değerli şeyler üreten insanın bu güne kadar bir tek ipek böceği üretemediğini anlatıvermesi yeterli.

  Fiziğin, Kimyanın kanunlarının bir tanesini insanları veya devletlerin koymadığını söylemesi, insanların yalnız keşfettiklerini anlatması ve bunları yaratanı anlatması yeter.

  Coğrafya öğretmeni, dağları, nehirleri, ormanları, ovaları, iklimleri...anlatırken bütün bunları bozanın, kirletenin biz olduğumuzu yaratanın bunları tertemiz yarattığını anlatıvermesi yeterli olacak.

  Her dersin konusunu yaratan Allah’tır. Bunları keşfeden ilim adamlarını, onları ders olarak okutan öğretmenleri de yaratan Allah’tır.

  Dersleri verirken öğrencilerin gören gözlerini, anlayan akıllarını yaratanın Allah olduğu, Allah’ın insana verdiği ve parayla satın alınamayacak derecede kıymetli şeylere sahip oldukları ve bunların kirletilmemesi anlatılmalı.