ANA SAYFAKİTAPLARIM


  14.11.2013


  GAVAT

  “Keşke” kelimesinin geçmiş için kullanmayı yasaklamış sevgili peygamberimiz ama geleceğe ışık tutması için kullanmamıza izin vermiş.

  Geleceği iyi yolda yönlendirmek için “Keşke”  anlamına gelebilecek “Lev” edatı çokça kullanılmış Kur’an’ımızda.

  Yolları, su kanallarını, elektrik santrallarını insan için yaparken insanı adam yapma yolunda da keşke yatırımlar yapabilseydik.

  İl valisi demek bu ülkenin en seçkin üniversitesini bitirmiş, gerekli imtihanlardan başarıyla geçmiş ve buraya layık görülmüş insan demektir.

  Keşke, yol, su, elektrik, sağlık kurumlarından önce hepimizi adam olma eğitiminden geçirselerdi.

  Laik, demokrat, Kemalist eğitimden geçmiş insanlarımızın sağcısından solcusuna kadar birbirleri hakkında söylediklerini duymaktan, yazmaktan insanın kulakları kızarıyor.

  Yönetimin en  üst makamına çıkmış siyasilerimizin birbirleri hakkında söyledikleri argo ve küfürleri toplasanız ve bir kaldırım kabadayısına okusanız “Pes doğrusu bu kadarını ben de bilmiyordum” diyebilir.

  Dünyanın en eğitimli mahkumlarını barındıran Silivri Ceza evinde yatanların Savcılık İddianamesini okudum. Birbirleri hakkında veya başkaları hakkında kullandıkları küfürlerin bir çoğunu ben hayatımda duymadım.

  Bunlar yalnız bizde değil.

  Le Monde Diplomatique’nin yayın kurulu üyesi, Fransız gazeteci, Amerika Kaliforniya Berkeley üniversitesinde Doçent olan Serge Halimi isimli bir gazetecinin yazdığı ve 1997 de yayınladığı “Les Nouveaux Chiens de Gadre” isimli eseri “Düzenin Yeni Bekçileri” adı altında Türkçeye terceme edilmiş.

  Bu eserde, Le Point, L’Express, Nouvel Observateur, Le Figaro, Le Monde ve bazı televizyon ve radyolardan küfür örnekleri veriyor.

  Okurken utandığım o kelimelerden örnek veremedim.

  Bütün bunların altında ahlaksız batı eğitimi vardır.

  Rabbimiz, Hazreti Meryem’in yetiştirilmesini anlatırken: “Allah, Onu güzel bir bitki gibi yetiştirdi” buyurur. (Al-i  İmran:37)

  Çiçeğin açması için toprağına, suyuna, havasına dikkat edip rasgele her top­rağı kullanmadığımız gibi tertemiz eşler evlenince yiyip içtikleri, giyip kullandık­ları mallara da dikkat edecekler. Haram ve pis olanları yemeyecekler ve kullanmaya­caklar. Rabbimiz bütün insanlığa hitab ederek:

  “Ey İnsanlar yeryüzündekilerden helal ve temiz olarak yiyin” buyurur. (Ba­kara:167)

  Rabbimizin yasakladığı uyuşturucuyu alan sarhoş kişi yolda sallanarak gittiği, arabayı devirdiği gibi, haramla beslenenlerde kendi yuvalarını darmadağın ederler.

  Cennet köşelerinden biri olan mutlu yuvalarında yaşayan eşlere hain gözlerin bile izinin olmamasını isteyen Rabbimiz, erkeklerin ve kadınların gözlerine hakim olup harama bakmamalarını emreder. (Nur 30-31)

  Yüzünde göz izi dahi olmayan kadın ve erkeklerin isimlerinin de lekelenmemelerini, onlara “iffetsizlik” iftirasında bulunulmamasını emreder ve iffetli Müslümanlara zina iftirasında bulunduktan sonra ispat edemeyenlere hem bu dünyada, hemde ahirette büyük ceza olduğunu haber verir. “İffetli, (her şeyden) habersiz kadınlara (zina iftirası) atanlar, dünyada da, âhirette de lanetlen­mişlerdir. Onlar için büyük bir azap vardır.”

  “O gün dilleri, elleri ve ayakları yaptıkları hak­kında aleyhle­rinde şa­hitlik ede­cektir.”

  “O gün Allah onlara gerçek cezalarını tam olarak verir ve bi­lirler ki Allah, apa­çık Hakk'ın ta kendisidir.”

   (Nur 4,11,23,24,25)

  Hucurat süresinin on birinci ayetinde de kötü isim ve kötü lakap takmayı yasaklamıştır.

  Adı temiz, alnı temiz, geçmişi ve geleceği temiz eşler ister dinimiz. Ve temizliğin korunması için evlerin mahremiyetine önem verir.

  Gavat kelimesi Arapça asıllıdır.

  Aslı Gavvad’dır. Türkçeye geçerken bozularak geçmiştir. Fuhuş tacirliği yapan ve kendi eşini bile satan adam için kullanılır.

  İslami bir eğitimden geçen atalarımız, bu kelimeyi şiirlerinde kullanmadıkları gibi, atasözlerinin içine bile almamışlar ve yalnız lügat kitaplarında tutup karantinaya almışlar.

  Sorun vali ve onun söylemesi değil.

  Sorun topyekun halkımızın İslami eğitimden uzak tutulması sorunudur.

  Kur’an’ın bu ayetlerini bilmeme sorunudur.