ANA SAYFAKİTAPLARIM


  17.03.2014


  GÖNLÜNÜZ TEMİZ VE GENİŞ OLSUN

  28 şubat döneminde sayıları 30-50 arası Üniversitede görevli öğretim üyelerine haftada bir gün Kur’ani Kerimden bazı sürelerin tefsirini yapıyorum.

  Aynı dersi bir Kur’an kursunda yaşları 13-15 arası yavrularımıza yapıyorum.

  İki ders gurubuna anlaşılır dille seviyelerine uygun ders yapmaya çalışıyorum.

  İki sene süren bu dersler benim için çok için de çok iyi bir tecrübe oldu.

  Derse katılan Profesörlerimizden birinin evinde ders harici bir günde altı kadar arkadaşla sohbet ederken Profesörlerimizden biri “Filan gazete yazıyor, İstanbul’da ....bin vesikalı kadın varmış. Hocam, nereye varacak bunun sonu? Dedi.

  Sizin bu sokakta böyle biri var mı? Diye sordum, ”Yok” dedi.

  Diğer beşi de “Yok” dediler.

  Bizim mahallede de yok.

  Bu tür haberler, çok az sayıda olan kötülüğün yayılmasını isteyenlerin sayıyı çok göstererek yayılmasına, insanların bu tür kötülüğe karşı kanıksamasına yardım etmek için yazarlar.

  O niyetle yazmayan, yayılmasını engellemek için abartıyla ahlaki panik meydana getirmeyi planlamış olabilir ama toplumsal davranışlar konusunda İslami metodu bilmemekten dolayı kötülüğün yayılmasına yardımcı olur.

  Vücuttaki yaralar, doktor tarafından sarılarak tedavi edildiği gibi, toplum vücudundaki yaralar da sarılarak tedavi edilmeli.

  Sargı da yaranın mikroplardan korunması olduğu gibi, suç işleyen bir kadın veya erkeğin ehli kişi tarafından tedavisi yapılırken teşhir mikrobundan onun korunması gerekir.

  “Adım çıkmış dokuza, inmez sekize” dedirttiğimiz birinin önünü almak zorlaşır.

  Duyduğunuz her kötü haberin üzerine hemen atlamak, sizin iç dünyanızı da ele verir.

  Güllükte şakıyanlarla küllükte eşinmekten hoşlananlar aynı olmazlar.

  Küllükte eşinirken takva elbisesine bürünmek de insanı kurtarmaz.

  Sevgili peygamberimizin şairi Hassan (Ve bahri lâ tükeddiruhü’d-dilaü/ Gönül denizimi hiç bir kova bulandıramaz.” Demiş.

  Okyanustan daha geniş gönlünüze kovalarla pislik dökseler ne yazar.

  Cebeli Tarın boğazı büyüklüğünde boruyla Avrupa’nın bütün pisliği akıtılsa ki akıtılıyor, Okyanus onu da alır, etrafını kuşatır, zaman içinde temizler, buhar halinde gökyüzüne çıkarır ve tertemiz dünyamıza rahmet olarak gönderir.

  Rabbim bütün bunlarla bize örnekler veriyor.

  Gönül denizimize düşen iyi haberleri yeşertelim, çoğaltalım, yaygınlaşmasına çalışalım.

  Kötü haberleri de karantinaya alalım, etkisiz hale getirelim ve tertemiz hale geldikten sonra hiç bir şey olmamış gibi, pislikler arasında çıkıp gökyüzünden üzerimize yağan yağmuru cam arkasından, şemsiye altından zevkle seyreder gibi o yanlış yapanlarımızın da iyi hallerini sessizce ve zevkle seyredelim.