ANA SAYFAKİTAPLARIM


  18.06.2014


   

  CHP DE PERESTROİKA

   Mustafa Kemal’in yönettiği CHP nin Hükümet olduğu zamanda Dersim İsyanında öldürülen dedenin torununun CHP başkanlığına gelmesi,

  Suudi Arabistan krallığının tam desteğini alan İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Sayın Profesör Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun CHP ve MHP nin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanması,

  Teklifi sayın Kılıçtaroğlu’nun götürmesi CHP için bir Glasnost/Şeffaflığı olmayan Perestroika/ yeniden yapılandırmadır.

  Tenkit için söylemiyorum.

  Türkiye’nin olumlu yolda nereden nereye gittiğini en açık olarak gösteren  grafik olduğunu ifade etmek için söylüyorum.

  Sayın İhsanoğlu’nun adını ilk defa bir arkadaşımın hediye ettiği kitaptan öğrenmiştim.

  Başkanlığını yaptığı IRCICA tarafından basılan bir kitaptı.

  Bu güne kadar Kur’an-i Kerim’in hangi dillere terceme edildiğini, kimin terceme ettiğini, nerede basıldığını, hangi tarihte terceme edildiğini konu alan geniş hacimli bir kitaptı.

  Kütüphanemden uzakta olduğumdan üzerindeki bilgileri ve kaç sayfa olduğunu söyleyecek durumda değilim. Tahminime göre bin sayfa civarındadır. Çok kaliteli bir baskıdır.

  Kitabı hediye eden arkadaşıma ben o zaman, “Allah bize iki göz vermiş, önümüzü görelim diye. Ancak tehlike anında geriye dönüp bakarız. Onu da dikiz anasından bakarız, dönmeyiz.

  Bu harcanan parayla bütün dünya dillerine Kur’an-i Kerim’in sağlam bir tercemesi basılıp dağıtılsa daha iyi olurdu” demiştim.

  Görüştüğüm her Öğretim Üyesine “18. Yüzyılda Osmanlı İngiliz ekonomik ilişkileri” konulu tez vermeyin. “Bu gün ve gelecek günlerde Türkiye-İngiltere ilişkileri nasıldır ne olmalıdır” konulu tezler veriniz” diyorum ve her konuda aynısının olmasını tavsiye ediyorum.

  “Kitap Kurdu” denilen hayatta hiç bir faaliyeti olmayan, yalnız verilen görevi yerine getiren insanları da severim ama can uyuşmazlığım olur.

  Ana çocuğunu canından fazla sevse de kan uyuşmazlığı olduğunda canını verebileceği çocuğuna kanını verememesi gibi bir şey bu.

  Bundan bir sene önce 29.07.2013 tarihli yazımda Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu için “Hiç bir etkin makama getirilmemeli.” Demiş ve gerekçesini de o yazımda açıklamıştım.

  Yazıyı bulamayacak okurları da hesaba katarak yarınki yazım, 29/07/2013/Pazartesi/Milligazete tarihli yazım olacaktır.