ANA SAYFAKİTAPLARIM


  21.11.2013


  DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  Birleşmiş Milletler, 19 Kasımı “Dünya Tuvalet Günü” olarak ilan etmiş.

  İyi de etmiş. Çünkü her insanın belirli bir zamanının tuvalette geçmesi nedeniyle bunun da bir düzene sokulması gerekirdi.

  Birleşmiş Milletlerin araştırmasına göre bu çağda hala bir milyarın üzerinde insanın tuvaleti yokmuş ve açık alanda ihtiyaç gideriliyormuş.

  Yani yedi insandan birinin tuvaleti yok demektir.

  1973 yılında Avrupa’ya işçi olarak gittiğimde henüz eski evlerde banyo yapacak yerleri yoktu ve Türklerden banyo yapmayı öğrendiler ama evlerde tuvalet vardı.

  Tuvalete suyu Türkler soktu, fakat Avrupalılar hala tuvalete su sokmamakta diretiyorlar ama işçilerimizden öğrendiğime göre tuvalete su sokmayı kabul eden Avrupalının sayısı hızla artmaya devam ediyormuş.

  Bir buçuk milyar insan açık alanda tuvalet yapıyor bilgisine Avrupalılar dahil değil.

  Ve fakat ben biliyorum ki özellikle Fransa’da açık alanda tuvalet devam ediyor.

  Özellikle küçük tuvaletlerini Lyon’un  ara sokaklarında ayakta açığa yapma 1973 te olduğu gibi bu sene Konferans için gittiğimde taksiyle yol alırken aynı adetin devam ettiğini bir kaç defa gördüm.

  Medine’de sevgili peygamberimiz, Müslümanların tuvalete nasıl gireceğini, tuvalette nasıl oturacaklarını ashabına öğretir.

  Müşrikler ve Yahudiler, Müslümanları alaya almak için “Peygamberiniz size tuvalet adabını da mı öğretiyor?” diye sorduklarında Selman’ı Farisi: “Evet, öğretiyor, tuvalette önümüzü ve arkamızı Kıbleye dönmeyi, sağ elle tuvalet yapmayı yasakladı” diye cevap verir. (Müslim, Sahih, Kitabü’t-Taharet)

  Seksen yıl yaşayan bir adamın bir senesi tuvalette geçtiğine göre zamanının her saati en değerli sermayesi olan bir Müslümanın o sene ve saatlerinde de Müslümanca tavrı olmalıdır.

  Tuvalete girerken “Allah’ım, pislerden ve pisliklerden sana sınırım” dedikten sonra tuvalete girin ve tuvalete girerken bile zikrinizi yapmış olun.

  Tuvalete sol ayağınızla giriniz.

  Tuvalette, kitap okuma, telefonla meşgul olma gibi işlerden uzak durun ve ihtiyacınızı karşıladıktan sonra hemen çıkın.

  Çıkarken sağ ayakla çıkın.

  Çıktıktan sonra “Benden bu eziyeti gideren Allah’a hamd ederim” deyin. Böylece hem girerken hem çıkarken Allah’ı zikretmiş olursunuz.

  Ellerinizi bol sabunla yıkayın, müsaitse abdestinizi alıverin, abdestsiz gezmemeye dikkat edin.

  Tesettürüne Cennette ağaç yapraklarıyla başlayan Hazreti Adem ile Hazreti Havva, dünyaya gelince tuvalet de başlamıştı.

  İlk tuvaleti yapan Hazreti Adem’dir.

  Kapanma ihtiyacından kaynaklanmıştır tuvalet yapmak.

  Rabbimiz buyurur: “O (Allah), ümmiler içinde kendilerinden olan ve onlara (Allah'ın) âyetle­rini okuyan, onları temizleyen, on­lara kitabı ve hikmeti öğ­reten Pey­gamberi gönde­rendir. Halbuki onlar bundan önce açık bir sapıklı­ğın içindeydiler.” (Cum’a süresi ayet 2)