ANA SAYFAKİTAPLARIM


  24.04.2013


  ATEİSTLER OTİST Mİ?

  Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya beyi dinledim televizyonda.

  Otizm hastalığı ile Ateizm hastaları arasında bir ilgi kuruyordu.

  “Otistik çocukların beyinlerinde inanç alanı olmadığı için Allah’a inanmayı bilmiyorlar”

  “Araştırmacılar ABD ve Kanada’da ateizmin, otizmin bir farklı versiyonu olduğunu söylüyor” diyordu.

  Otizm hastaları için “Allah hepsine şifa versin” demekten ve elimden geldiği kadar tedavileri için yardım etmekten başka yapabilecek bir şeyim yok.

  Bu yazıyı yazmamın sebebi, benim bu güne kadar en çok hayretimi çeken şey, aklı başında olan birinin, gören gözünü, tutan elini, çalışan aklını, kalbini, kalıbını, kokan çiçeği, uçan böceği gördüğü halde neden yaratıcısını arayıp bulmadığı idi.

  Sayın Kaya, ateizm ile otizm arasında bir ilişki olduğunu söyleyince tepkileri üzerine çekti.

  Asıl ateistler, bu konuşmadan rahatsız oldular ama kendileri harekete geçemediler ve otizm hastası olan aileleri harekete geçirdiler.

  Otistik insanlarımıza Allah’a iman konusunu işlemede Sosyolog Fehmi Kaya ile Otizm Platformu Dönem Koordinatörü ODER Başkanı Sayın Ergin Güngör, aynı şeyleri söylüyorlar.

  Sayın Fehmi Kaya: “Resmi bile tanımlayamayan çocukların Allah’ı tanımlamasını bekleyemeyiz. Otistik çocuğa yapılan terapi ile nesnelerin ne olduğunu fark ettirmemiz lazım. Bu da beyinde bulunan duyu alanlarına hükmederek yapmak gerekiyor"

  "Onun için ibadet etmeyi, Allah’a inanmayı bilmiyorlar. Otistik çocuklara uygulanacak farklı terapi yöntemleriyle, çocukta farkındalık yaratmak gerekiyor”

  “Yüreğir Belediyesi ile ortaklaşa çalışarak Kültür Evleri'nde otistik çocuklara ücretsiz terapi merkezleri açılacağını, burada otistik çocukları inançlı çocuklar haline getireceklerini sözlerine ekledi.”

  Bu sözlere karşı Otizm Platformu Dönem Koordinatörü ODER Başkanı Sayın Ergin Güngör de aynı şeyleri söylüyorlar buyurun okuyun, “Otizmli bireylerin soyut kavramları, duygu ve düşünceleri algılamakta güçlük çektikleri bir gerçek olmakla birlikte, soyut birçok kavramın otizmli çocuklara görsel ve işitsel yöntemler aracılığı ile somuta dönüştürülerek aktarılması mümkündür. Din ve Yaradan kavramı da bu kapsamda değerlendirilmelidir.” diye ekledi.

  İkisi de görsel ve işitsel yöntemlerle din ve Yaratan konusunda bilgilendirilebilecekleri konusunda birleşiyorlar.

  Sorun nerede?

  Sorun, Sayın Fehmi Kaya’nın ateistlerin de otistler gibi özürlü olduklarını açıklaması.

  Her ikisini de tanımıyorum.

  Bilemem belki Sayın Ergin Güngör bey de Sayın Fehmi beyle aynı kanaattedir ve bu tartışmayı gündemde tutarak ateistleri görsel ve işitsel yöntemlerle uyarmayı ve uyandırmayı  hedeflemiş olabilir.