ANA SAYFAKİTAPLARIM


  29.11.2013


  SİZE DE TASIYE EDERİM

  Yaşı doksana dayanan, kazaya kalmış namazı olmayan bir dostum anlatıyor: “Hocam, her namazımın ardından sevdiklerimin hepsinin adını anarak afvetmesi için Allah’a dua ediyorum. Ancak nineme afvını istemiyorum” demeyi de unutmuyorum” dedi.

  Ben de ona “olmaz, hatası ne olursa olsun, bütün Müslümanlar için dua etmemiz gerekir. Hatta dünyadaki bütün Müslümanlara dua etmelisin. Namazıyın içinde bütün Müminlere dua ettiğine göre ninen de bu duanın içine girer.

  -                 Nasıl dua ediyorum? Diye sorunca,

  -                 Sen her namazın son oturuşunda Rabbenağfirli” diye başlayan duayı okuyorsun ya işte o duanın sonunda “Ve lil Mü’minine” derken dünyada bu güne kadar yaşamış, hala yaşayan ve ilerde yaşayacak olan her Mümini afvet ya Rabbi, diyorsun” dediğimde,

  -                 Ben namazda okumaya devam edeceğim ama namazın arkasında yine de nineme dua etmeyeceğim” dedi.

  Nedenini sorduğumda annesinin ve babasının çocukken öldüğünü, yakınlarının kendisine bakmadığını, bir kış günü donmamak ve de karnını doyurmak için ninesinin evine gittiğinde kendi yaşında diğer torunun da evde olduğunu, ona bir ekmek verdiği halde buna yarım ekmek verdiğini ve bu yarım ekmeği de çabucak yeyip bitirdiğini karnının doymadığını, durumu iyi olan torununa bir ekmek vermesi, sığınacak yeri olamayan torununa yarım ekmek vermesi bir çocuğun aklından seksen sene çıkmıyor.

  Buna benzer bir olayı da şimdi rahmetli olan bir başka tanıdığım anlatmıştı:

  Babam ve anam ölünce bir müddet dayımın yanında kaldım.

  Dayımın hanımı benim yaşımda olan oğluyla bana birer ekmeğe yağ sürüverdi. Ben onunkinden ısırdım onunki tatlı, benimki ekşi.

  Meğer yengem kendi oğlununkine tere yağı sürermiş, benim ekmeğe ekşimiş yoğurt sürermiş” dediğinde yaşı yetmiş beşi aştığı halde gözyaşlarını tutamadan anlatıyordu.

  Ben, bundan ders çıkardım. Bu ikisini  dinledikten sonra çocuklarım ve torunlarımla yanyana geldiğimde iki dizime ikisini de oturtmaya, dördü bir araya geldiğinde ne yapacağımı şaşırmaya, okula gidenlere harçlık verirken dengeyi tutturmaya, hiç birinin şuur altına kötü bir şey kaydettirmemeye çalışıyorum.

  Size de tavsiye ederim.