ANA SAYFAKİTAPLARIM


  BİR TEK MÜSLÜMAN TÜM DÜNYADAN DEĞERLİDİR


  BİR TEK MÜSLÜMAN TÜM DÜNYADAN DEĞERLİDİR

  İnsan, sevdiğine en sevdiklerini verirmiş. Veya şöyle diyelim, sevdiği her şeyi en sevdiğinin yoluna feda edermiş.

  Hani Hazreti Ömer,

  عَبْدَ اللَّهِ بْنَ هِشَامٍ قَالَ

  كُنَّا مَعَ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَهُوَ آخِذٌ بِيَدِ عُمَرَ بْنِ الْخَطَّابِ فَقَالَ لَهُ عُمَرُ يَا رَسُولَ اللَّهِ لَأَنْتَ أَحَبُّ إِلَيَّ مِنْ كُلِّ شَيْءٍ إِلَّا مِنْ نَفْسِي فَقَالَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ لَا وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ حَتَّى أَكُونَ أَحَبَّ إِلَيْكَ مِنْ نَفْسِكَ فَقَالَ لَهُ عُمَرُ فَإِنَّهُ الْآنَ وَاللَّهِ لَأَنْتَ أَحَبُّ إِلَيَّ مِنْ نَفْسِي فَقَالَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ الْآنَ يَا عُمَرُ

  “Ya rasülellah, seni canımdan sonra her şeyden daha fazla seviyorum” demiş. Sevgili peygamberimiz de ona “Hayır, nefsim yedi kudretinde olan Allaha yemin ederim ki, ben sana nefsinden de sevgili olmadıkça kamil bir şekilde iman etmiş olmazsın” deyince Hazreti Ömer, “Nefsimden de daha sevimlisin” deyince, “Şimdi oldu Ömer” buyurmuş. (Buhari, Sahih, K. Eyman ve’n-Nüzur, bab Keyfe kane yeminnebiy)

  İnsanın en fazla sevdiği canını Allah yolunda seve seve vermesi, o yola kendini feda etmesi, sevdiğini sözsüzce ifade etmesidir.

  Sevgili peygamberimiz, Mirac gecesi Cennetin güzelliklerini gördüğünde gözünün onlara kaymadığını haber verir Rabbimiz Necm süresinde.

  Ama o gece sevgili peygamberimizin Rabbi huzurunda tek isteği vardı, o da Ümmetinin afvedilmesi idi.

  Sevgili peygamberimizin gözü ve gönlünde her bir Müslüman, dünya ve dünyanın içindekilerden çok daha değerli idi.

  Bir gün şöyle buyurmuştu:

  عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو

  أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ لَزَوَالُ الدُّنْيَا أَهْوَنُ عَلَى اللَّهِ مِنْ قَتْلِ رَجُلٍ مُسْلِمٍ

  “Müslüman bir insanın öldürülmesinden,(insansız) bir dünyanın yok olması Allah katında daha ehvendir” buyurmuş.(Tirmizi, Diyat 5, İbni Mace,Diyat,1)

  Bu imanla büyüyen İmamı Gazalinin hocası,İmam-ül Harameyn-el Cüveyni (H.419-478) “Bir damla kanla bir dünya tartılsa kan ağır gelir” der. (el-Ğıyasi  s:256) Aynı ma’nayı İmam Gazali de el-Müstasfa 1/314 de tekrarlamış.

  Aynı kültürden sulanan Mehmet Akif Merhumda:

  “Bütün dünya için bir damla kan çoktur” diyorlar, sen,

  Şu ma’sum ümmetin seller akıttın hûn-i pâkinden” deyivermiş.

  Nedim, İstanbul’u sevince, bir taşının bütün acem diyarından daha değerli olduğunu ifade etmek için:

                         Bu şehr-i Sitanbul ki bî misl ü behâdır

  Bir sengine yek-pare Acem mülkü fedadır” deyivermiş.

  Beşinci halife denilen, iki buçuk yıl Emevi devletini yöneten, halifelik veraset yoluyla geçtiği için kabul etmeyen ve seçim yaptırarak yönetime gelen, yönetimi süresince ücret almayan Halife Ömer bin Abdülaziz döneminde zenginler, zekat verecek adam bulamamışlar.

  İşte o halife, Malatya dolaylarında tebliğ görevi yapmak için görev verdiği Ca’vene bin Haris’ten bir elçi geldiğinde durumu sormuş hep iyi haberler almış.

  Müslümanların hepsi selamette mi” diye sorduğunda elçi, bir tanesi bineğinden kar üzerine düştü ve öldü” haberini duyunca Ömer, “Allaha yemin olsun ki, bir tek Müslüman, benim yanımda bütün Rum diyarından ve o ülke içinde olanların tamamından daha sevimlidir” buyurmuş. (Dolabi (224-310 Hicri) el Küna ve’l Esma, 553, İbni Asakir, Tarihü  Dımışk no 473)

  İbni Asakir bir başka yerinde elçinin “Bir adamcağız düştü öldü” haberindeki o “cağız” aşağılamasına kızdığını ve ondan sonra Rum diyarı ve içindekilerden o ölen bir tek Müslümanın daha değerli olduğunu söyler.

  Sevgili peygamberimizin Hudeybiye gününde elçi gönderdiği Hazreti Osman’ın öldürüldüğü haberi geldiğinde harp için biat aldığını ve o biatın Kur’ada övüldüğünü, sonra haberin asılsız çıktığını biliyoruz ama Allah rasülü de bir tek Müslümanın değerini ortaya koymuş ve ashabın da Rasülüne bağlılığı Kur’anla övülmüştür.

  Rabbimiz buyurur:

  وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا

  “Kim bir mü'mini haksız yere, (öldürülmesini helal kabul ede­rek) kasden öl­dürürse, cezası ebedi cehennemdir. Allah ona ga­zap ve la'net etmiştir ve ona bü­yük bir azap hazırlamıştır.” (Nisa süresi ayet 93)