ANA SAYFAKİTAPLARIM


  DÜNYADA EN FAZLA KORUNMASI GEREKEN ŞEY


   DÜNYADA EN FAZLA KORUNMASI GEREKEN ŞEY

  Sevgili peygamberimize bir harp esnasında en büyük başarıyı gösteren bir kahramandan bahsettiklerinde peygamber efendimiz: “O cehennemliktir” diyor. Bunun üzerine kahramanı öven bu sahabi o kahramanı takip eder ve sonunda büyük bir yara alan bu insanın kendi kılıcıyla intihar ettiğini Buhari Sahih’inde haber verir. (Buhari, Sahih, cihad, bab 76, hadis 2742, 2897 meğazi, bab 36, hadis 3967, 3970, rikak, bab 33, hadis 6128, kader, baba 4, hadis 6232)

  Çeşitli raviler tarafından nakledilen bu uzun hadisi şerif “İşler sonuçlarıyla değerlendirilir, Allah, günahkar bir insanla da dinini güçlendirir” kurallarını da bize öğretirken, kişilerin iç dünyasını bilemeyeceğimizi, işlerine göre karar verebileceğimizi, ancak “Bu adam kesinlikle cennetliktir” demememiz gerektiğini çünkü sonun nereye varacağını bilemeyeceğimizi bildirir.

  Buhari ve Müslim’in rivayet ettiği bir hadisi şerifin bir bölümünde “…..Kendinden başka ilah olmayana yemin ederim ki, sizden biri cennet ehlinin amelini işler o hale gelir ki, cennet ile kendisi arasında bir arşın kalır, derken yazgı onun önüne geçer cehennem ehlinin amelini işler de cehenneme girer. Yine sizden biri cehennem ehlinin amelini işler o hale gelir ki, cehennem ile kendisi arasında bir arşın kalır, derken yazgı onun önüne geçer cennet ehlinin amelini işler de cennete girer.”  (Buhari, Bed-ül halk, bab 6, hadis 3036, enbiya, bab 2, hadis3154, kader, hadis 6221, tevhid, bab 28, hadis 7016, Müslim, kader)

  Malımız, paramız, makamımız, rütbemiz, şöhretimiz için almış olduğumuz tedbir ve güvenlik malzemelerinden daha fazla imanımızın çalınmaması için tedbir almamız gerekir.

  İbn-i Ebi Müleyke “Otuz kadar sahabiyle karşılaştım, hepsi de kendisinin münafık olmasından korkuyordu. Onlardan hiç biri “Benim imanım, Cebrail ve Mikail’in imanı gibidir” demiyordu” diyor. Buhari, İman, bab 35)

  Rabbimiz, sevgili Peygamberimizin gönlünü din üzerinde sabit kılmak için geçmiş peygamberlerin  hayatından örnekler verdiğini  (Hud 120), “Eğer  biz seni dinde sabit kılmasaydık onlara biraz meyledecektin” buyurur. (İsra 74) “Allah  iman edenleri dünya  hayatında da ahirette de sabit  bir söz üzerinde tutar” buyurmuş. (İbrahim 27)

  “Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli” ve son nefeste de imanla ahirete gidebilmek için haramların cazibesine kapılıp kendimizi kandırmak için helal kılma tarafına gitmemeli, emirleri ihmal etmemeli ve  Rabbimizden yardım istemeliyiz.

  Sevgili Peygamberimizde   dualarında 

  عَنْ أَنَسٍ قَالَ

  كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يُكْثِرُ أَنْ يَقُولَ يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِكَ

    “Ey kalpleri evirip çeviren Allah’ım, Kalbimi/kalplerimizi dinin üzerinde sabit kıl”  diye dua edermiş. (Tirmizi, Kader bab 7, Hadis 2141, İbni Mace, Mukaddime bab 13, hadis 199)

  Bu günlerde şu duayı çokça okumalı:

  رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ (8)

  8- Rabbimiz, bize hidayet verdikten sonra kalple­rimizi eğme ve bize ka­tından rahmet ver. Sen karşı­lıksız verensin.” (Âl-i Imran ayet 8)