ANA SAYFAKİTAPLARIM


  EBUCEHİL DE İSLAM’A HİZMET ETMİŞTİR


  EBUCEHİL DE İSLAM’A HİZMET ETMİŞTİR

  Kureyş süresinde haber verildiğine göre kış ve yaz aylarında Şam’a ve Yemen’e kadar ticaret yapan Mekke halkı, gidip geldikleri yerlerde Mekkeli olmaları nedeniyle saygı görüyorlardı.

  Ebucehil gibi adamlar yolculuk esnasında konakladıkları kabilelerde saygıyla dinleniyor, içkiler içiliyor karşılıklı haberler alınıp veriliyordu.

  “Mekke’de ne var ne yok” sorusuna, “Arkadaşımız olan biri vardı. Adı Muhammed idi. Doğru dürüst, güvenilecek, vefalı, şahsiyetli, dengeli biri iken kırk yaşına gelince “Ben peygamberim” deyip çıktı.

  “Neler söylüyor?” sorusuna “Tapındığımız putlardan ve atalarımızın batıl yolundan vazgeçmemizi, bir tek Allah’a kul olmamızı, yetimlerin malını yemememizi, cana kıymamamızı, çocukları rızk endişesiyle öldürmememizi, kölelerimizi özgürleştirmemizi, onlarla aynı sofrada yemek yememizi, her insanın topraktan yaratıldığını, ırk ve renklerin üstünlük sebebi olmayacağını...söylüyor” deyince her kabilede aklı başında insanlardan bir çoğu “Hımmmm” deyim Ebucehili geçiştirmişler ama kulaklarını da Mekke tarafına çevirmişler

  Hatta Dımad kabilesi topluca Müslüman olmuşlar.

  Bu tür Müslüman oluşlarda kafirlerin hizmeti de büyük olmuştur.

  Pers İmparatorluğunun ve Bizans’ın ağır vergileri altında ezilen köleler ve köylüler “Kurtarıcımız Mekke’de çıkmış” diye hep beklemişler.

  Otuz yıla varmadan İran, Irak, Mısır, Şam Müslüman olmuş.

  Bunlar geçmişte olmuş ve bitmiş demeyelim.

  Olmaya devam ediyor.

  Bundan on yıl önce Danimarkalı bir karikatürist, sevgili peygamberimizi kendi iç dünyasında şekillendirdiği haliyle karikatürize ettiğinde Türkiye’nin her ilinde ve bütün dünyada tepkiyle karşılanmıştı.

  Diyarbakır, Diyarbakır olalı o tepki toplantısı kadar öyle bir kalabalığı hiç bir siyasetçi toplayamamıştı.

  O günlerde 16/08/2005 tarihli Milliyet gazetesinde İRFAN KURTULMUŞ, Kopenhag’dan bildiriyor:

  “Danimarka'da İslamiyet 'moda'
  Haftada 5 - 10 gencin Müslüman olduğu Danimarka'da, son birkaç yılda İslamiyet’e geçenlerin sayısının da 5 bini bulduğu açıklandı. Yükselen trend
  İSLAMİYETİN, Danimarka'da yükselen trend olduğu ortaya çıktı.

  Kopenhag Üniversitesi'nden Tina G. Jensen ve Kate Östergaard, İslamiyet'i kabul eden 300 genç arasında bir araştırma yaptı.

  Araştırma sonucu, ülkede, haftada 5 - 10 gencin Müslüman olduğu, son birkaç yılda Müslüman olan Danimarkalı sayısının da 5 bini bulduğu anlaşıldı.

  Gençlik protestosu JENSEN, gençlerin ortak yanının, 'Müslüman göçmenlerle küçük yaştan beri iç içe olmaları, İslami düşünce ve yaşam tarzından etkilenmeleri' olduğunu belirtti. Buluğ çağındaki gençlerin tercihinin altında “gençlik protestosunun” yattığını vurgulayan Östergaard da, "20 yıl önce, solculuk nasıl bir gençlik başkaldırmasıysa, şimdi de gençlerin Müslüman olmaları aynı şey" dedi.

  Aynı haberi Milligazete 03/05/2005 tarihinde vererek Milliyetin haberciliğine bir buçuk aylık fark atmıştı.

  Dün ve daha evvelki günkü gazetelerde Danimarka'da İslam ve Müslüman karşıtı bir dernek olan SİAD, "Stop İslamiseringen af Danmark - Danimarka'nın İslamlaştırılmasını durdur" derneği başkanı Anders Gravers,Amerikada sergilenenkarikatürler de getirerek 26.09.2015 günü sergilemiş.

  Danimarka polisi 400 polisiyle güvenlik çemberine almış.

  Eh bizim yapamadığımız duyuruyu onlar yapıveriyor.

  Bu sergiden sonra on bin Danimarkalının değil tamamının Müslüman olması için dua edelim.

  Danimarka’da kalan bütün Müslümanlar da İslam’a göre hareket ederek örnek olsunlar.