ANA SAYFAKİTAPLARIM


  ESKİMEYEN DOSTLAR


  ESKİMEYEN DOSTLAR

  23/03/2020

  Mahmut Toptaş

  Dün, 22 Mart 2020 de saat 24 te 65 yaşından yukarı olanların Korona virüsü, COVİD-19 nedeniyle sokağa çıkma yasağı başlamadan önce ben yine hem yürüyüşümü hem dost yürü görüşümü yapmıştım.

  İstanbul’da yaptığım yürüyüşlerim, Mecidiyeköy’den Beyoğlu caddesindeki Tünele kadar, Fatih’ten Sultanahmet’e kadar, Dolmabahçe’den Bebek’e kadar olurdu.

  Ağaç ormanında değil, dost ormanında dolaşırdım ama şimdilik ikinci bir emre kadar evdeyim, ama ben yine dostlar arasında dolaşıyorum.

  Hem yürüyorum, hem seyrediyorum ve toplumdan uzak kalmamaya dikkat ediyorum.

  Daha önceki yazılarımda birkaç defa tekrarlamıştım, ilkokulda, askerlikte, İslam Enstitüsünde tanıştığım hiçbir arkadaşı ihmal etmemeye çalışırım.

  Konferans için davet edildiğim şehirlerdeki davetçilerden ücret olarak, yalnız o şehirdeki arkadaşlarımın adını verir ve onların adreslerini bulmalarını ve konferansa davet etmelerini şart koşarım ve onlar da bulurlar.

  Bu Corona virüs nedeniyle 65 yaşı üstündekilere evden çıkma yasağı olduğu bu günlerde, eskimeyen dostlarla teması telefon, facebook, Whatsapp, İnstagram’ın yanında okul albümleri de imdadımıza yetişiyor.

  İçinde olduğum ayın kaçıncı gününde isem, mesela 23 Mart günü Kur’an-i Kerimin 23 üncü cüzünü okuyarak otuz günde otuz cüz okuyarak hatim yaparken, Rabbimizin bize örnek olarak gösterdiği peygamberlerin hayatını da gözden geçirmiş ve en hayırlı, seçilmiş peygamberlerin hayatını da okumuş olurum.

  Korona virüsü sebebiyle, sevgili peygamberimizin her gün beş vakitte namaz için abdest alarak el, yüz, ağız, burun ve ayak temizliği ve her namazda dişlerin temizliğini isteyerek ağız temizliği tekrar gündeme geliverdi.

  23 üncü cüzde Saffat süresinde Rabbimiz, tek başına kafirliğin gereği olarak zalimlik yapanların karşısına dikilen ve başaran Nuh aleyhisselam, Nemrut gibi zalimin ateşine aldırmadan İslam yolunda ateşin içine dalan ve ateşi gülistana çeviren İbrahim aleyhisselam, oğulları İsmail ve İshak aleyhisselmalar, Firavun gibi dünyanın gelmiş-geçmiş en güçlü kafir ve zalimine başkaldıran ve de galip gelen Musa ve Harun aleyhisselamların yolunda gittiğime sevindim ve Allah’ın selamına ve selametine nail olmak için yeniden gayrete geldim.

   Saffat süresinde:

  سَلَامٌ عَلَى نُوحٍ فِي الْعَالَمِينَ

  Ayet 79 Alemler içinde Nuh'a selam olsun.

  سَلَامٌ عَلَى إِبْرَاهِيمَ

  Ayet 109 İbrahim'e selam olsun.

  سَلَامٌ عَلَى مُوسَى وَهَارُونَ

  Ayet 120 Musa ve Harun'a selam olsun”

  سَلَامٌ عَلَى إِلْ يَاسِينَ

  Ayet 130 İlyas'a selam olsun.

  Ve bütün örnek ve önderimiz olan peygamberlere selam gönderme imkanını bize lütfeden Rabbimize hamdolsun:

  وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِينَ

  Ayet 181 Peygamberlere selam olsun.

  وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

  Ayet 182 Alemlerin Rabbine hamd olsun.”