ANA SAYFAKİTAPLARIM


  HAMMALET’el-HATAB


  HAMMALET’el-HATAB

  21/08/2017
  Tarihte toplu intiharlar olduğu gibi bu çağda da toplu intiharlar olmaya devam Tarihte toplu intiharlar olduğu gibi bu çağda da toplu intiharlar olmaya devam ediyor.
  Amerika’da 900 üzün üzerinde insan toplu halde intihar ettiğini yazmıştı gazeteler.
  Aztek’lerde, Maya’larda,, antik Yunan’da..insanlar kurban edilmişler.
  Maya’lar bu insan kurbanını 1500 yıl devam ettirmişler.
  O dönemde insan kurban etmenin yasak olduğunu söyleyenler de vardı ama gözü olduğu halde görmeyen, kulağı olduğu halde duymayan insanlar, onları terörist olarak nitelendiriyorlardı belki.
  Mekke müşriklerinin yanlış işlerinden olan “Çocuklarınızı öldürmeyiniz” gibi yanlış gelenekleri söylediğinde ona “deli” demişlerdi.
  Günümüzde bireysel intiharlar olur.
  Üstüne benzin döküp kendini yakmaya çalışan insanı durdurmak için itfaiye, polis ve halk elbirliği yaparak engellemeye çalışırlar.
  Ansızın üzerine atılarak zor kullanarak intiharı engellerler.
  Birileri çıkıp ta “Özgür bir ülkede yaşıyoruz, neden engelliyoruz?” da demez.
  Ama insanlığın çoğunluğu sonsuz senelerde kendini yakmak için hazırlık yapıyor ve bu hazırlığın adına da “Çağdaş Medeniyet” deniyor.
  Rabbimiz:
  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِنَّ كَثِيرًا مِنَ الْأَحْبَارِ وَالرُّهْبَانِ لَيَأْكُلُونَ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَيَصُدُّونَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ وَالَّذِينَ يَكْنِزُونَ الذَّهَبَ وَالْفِضَّةَ وَلَا يُنْفِقُونَهَا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ
  “Ey iman edenler, şüphesiz hahamlardan ve papazlardan bir çoğu batıl yol¬lardan insanların mallarını yerler ve Allah yolun¬dan alıko¬yarlar. Al¬tın ve gümüşü toplayıp da, Allah yolunda da-ğıtmayanlara acıklı azabı müj¬dele.
  يَوْمَ يُحْمَى عَلَيْهَا فِي نَارِ جَهَنَّمَ فَتُكْوَى بِهَا جِبَاهُهُمْ وَجُنُوبُهُمْ وَظُهُورُهُمْ هَذَا مَا كَنَزْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ فَذُوقُوا مَا كُنْتُمْ تَكْنِزُونَ
  “O gün, bunlar üzerinde cehennem ateşinde kızdırılır ve on¬larla (topladıkları haram ser¬vetle) yüzleri, yan tarafları ve sırtları dağlanır. "İşte kendi¬niz için topladıklarınız; topladığınızı tadınız" (denir) (Tevbe süresi ayet 9/34-35) buyurmuş.
  Dünyada haksız yollardan mal toplayanların aslında kendileri için ateş topladığını haber veriyor Rabbimiz.
  Kendini yakmak için odunların en düzgününü ve kurusunu seçerek kendi etrafına dizerek sanatkarane bir fırın yapıp yakan adama kimse alkış tutmaz ama günümüzde “Medeni” denilen ülkeler, senede bir milyon insan yiyerek, üzerine petrol içerek, yeraltı ve yerüstü servetleri sömürerek onlara geçici zarar verdiği gibi ahirette sonsuz senelerde kendilerini yakacak ateşi sırtlandıklarının farkında değiller.
  “Dünyanın beş yüz zengini” haberlerini her sene okuruz.
  Bir kıtanın tamamından daha zengin olan bir tek zenginler var dünyada.
  Ama bu adamlar, bu kazandıklarının kendilerine ateş olacağını bir bilseler, yılandan, akrepten kaçar gibi uzaklaşırlar.
  Sevgili peygamberimiz
  عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ ، رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ ، قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللهِ صلى الله عليه وسلم : مَنْ آتَاهُ اللَّهُ مَالاً فَلَمْ يُؤَدِّ زَكَاتَهُ مُثِّلَ لَهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ شُجَاعًا أَقْرَعَ لَهُ زَبِيبَتَانِ يُطَوَّقُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ ثُمَّ يَأْخُذُ بِلِهْزِمَتَيْهِ ، يَعْنِي شِدْقَيْهِ ، ثُمَّ يَقُولُ أَنَا مَالُكَ أَنَا كَنْزُكَ ثُمَّ تَلاَ {لاَ يَحْسِبَنَّ الَّذِينَ يَبْخَلُونَ} الآيَةَ.
  “Kim, Allahın kendisine verdiği malın zekatını vermezse, o mal kıyamet gününde kafasında siyah üzüm gibi iki kara nokta halinde güçlü kuvvetli bir yılan şeklinde onun boynuna gerdanlık gibi dolanır ve iki çenesinden yakalayarak “Ben senin malınım, ben senin hazinenim, (bononum, senedinim, çekinim, hesap defterinim) der” dedi ve şu ayeti okudu:
  وَلَا يَحْسَبَنَّ الَّذِينَ يَبْخَلُونَ بِمَا آَتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ هُوَ خَيْرًا لَهُمْ بَلْ هُوَ شَرٌّ لَهُمْ سَيُطَوَّقُونَ مَا بَخِلُوا بِهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَلِلَّهِ مِيرَاثُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ
  “Cimrilik yapanlar, Allah'ın fazlu-kereminden verdiğini ken¬dileri için hayır sanma¬sın¬lar. Bilakis onlara bu şerdir. Kıyamet günü o cim¬rilik yap¬tıkları şeyle zin¬cire vurula¬caklardır. Göklerin ve yerin mi¬rası Allah'ındır. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Al-i Imran süresi ayet 3/180)
  Her ülkenin hazinesinde daha dünyaya gelmemiş, tüyü bitmedik yetimlerin de hakkı vardır.
  Alavere ve dalavereyle kendi yazdıkları kitaba uydurarak hortumlayanlar, o malları yerken karınlarında ateş olacağını bilseler, zehirden siyanürden kaçtıklarından daha fazla kaçarlar haram mallarından.
  Rabbimiz haber veriyor: 
  إِنَّ الَّذِينَ يَأْكُلُونَ أَمْوَالَ الْيَتَامَى ظُلْمًا إِنَّمَا يَأْكُلُونَ فِي بُطُونِهِمْ نَارًا وَسَيَصْلَوْنَ سَعِيرً 
  “Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, an¬cak kendi ka¬rınla¬rına ateş ye-miş olurlar ve yakında aleve atılacaklar.” (Nisa süresi ayet 4/10)
  Her gün namazınızda okuduğunuz Tebbet süresinin 4 üncü ayetinde Rabbimiz, sevgili peygamberimize düşmanlıkta en ileri gidenlerden amcası Ebu Leheb ile karısının cehennem gideceğini haber vermiş ve cehennem odununu da omuzunda taşıyarak gireceğinden haber vermiş.
  Birinci derecede gönlümüzde cehennem ateşini bize çekecek inkarı, kafirliği barındırmayalım.
  İkinci derecede dilimizi yalandan tenimizi haramdan uzak tutalım.
  Rabbimizin emrettiklerini ve yasakladıklarını sevgili peygamberimizi örnek alarak uygulayalım.
  Ateşimizin hammalı olmayalım.