ANA SAYFAKİTAPLARIM


  HEM GÖZ, HEM GÖNÜL PENCERELERİNİ AÇINIZ


  HEM GÖZ, HEM GÖNÜL PENCERELERİNİ AÇINIZ

  29/10/2020

  Mahmut Toptaş

  Dikkat, evde ve dairede iken namaz vakitlerine bir iki dakika kala kış günlerinde pencerenin birazını, yaz günlerinde istediğiniz kadar açarak Ezanı birlikte dinleyiniz ve sevgili peygamberimizin:

  عَنْ أَبِى سَعِيدٍ الْخُدْرِىِّ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- قَالَ « إِذَا سَمِعْتُمُ النِّدَاءَ فَقُولُوا مِثْلَ مَا يَقُولُ الْمُؤَذِّنُ

  “Ezanı işitince siz de müezzinin dediğini söyleyin/tekrarlayın” (Müslim, Sahih, K. Salat babü istihbab’il-kavl 7) Hadisinde isteğini yerine getirmiş oluruz.

  İstiklâl Marşımızda Akif merhum:

  “Rûhumun senden İlâhî şudur ancak emeli:

  Değmesin ma’bedimin göğsüne nâ-mahrem eli;

  Bu ezanlar -ki şehâdetleri dînin temeli-

  Ebedî, yurdumun üstünde benim inlemeli.” Dediği gibi millet olarak hepimiz günde beş vakit toplu halde Ezanda üç defa “Allah’tan başka yaratan, yaşatan ve yöneten yoktur” altı defa da “Allah’ü Ekber/En büyük Allah’tır” dersek, aramıza Makron da giremez, Trump da giremez, yerli gavurlarımız da İslam’a girerek inşallah teslim olurlar.

  Sevgili peygamberimiz, dedesi Abdülmuttalib’in torunlarından olan çocuklar, yani yeğenleri amca zadeleri, hala zadeleri, meramını anlatabilecek yaşa geldiklerinde onlara İsra süresinin son ayetini yedi kere öğretirmiş:

  عَمْرِو بْنِ شُعَيْبٍ ، قَالَ : كَانَ الْغُلاَمُ إذَا أَفْصَحَ مِنْ بَنِي عَبْدِ الْمُطَّلِبِ عَلَّمَهُ النَّبِيُّ صلى الله عليه وسلم هَذِهِ الآيَةَ سَبْعَ مَرَّاتٍ

   Ayet:

  وَقُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَمْ يَتَّخِذْ وَلَدًا وَلَمْ يَكُنْ لَهُ شَرِيكٌ فِي الْمُلْكِ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ وَلِيٌّ مِنَ الذُّلِّ وَكَبِّرْهُ تَكْبِيرًا

  "Çocuk edinmeyen, mülkünde (otoritesinde) ortağı olmayan, acizlikten dolayı yardımcıya (ihtiyacı) olmayan Allah'a hamd olsun" de ve Onu tekbir ile büyükle.” (İsra süresi ayet 17/111) ayetini yedi defa tekrarlayarak onlara öğretirmiş. (İbni Ebi Şeybe, Musannef, K. Salat, bab 123 Babü Ma yüstehabbü’s-Sabiyy, İbn’ü-Sünni, Amel’ül-Yevmi Ve’l-Leyle, babü ma Yülakkanü’s-Sabiyy)

  Hazreti İsa’yı Allah’ın oğlu kabul eden Hristiyanlar ile Hazreti Uzeyr’i Allah’ın oğlu kabul eden Yahudilerin yanlışına dikkat çekilirken yeryüzünde hakimiyetin sahibinin, yeryüzünün yaratanına ait olduğunu dünyaya duyurmak için “Allahü Ekber/En büyük Allah’tır” demeyi çoğaltmamızı ister Rabbimiz.

  Arkasına aldığı yüzde elli bir oyla kendini dünyanın hakimi sayan, “Allah’ın buyurduğu değil, bizim dediklerimiz olur” diyen, A.B.D başkanı Trump, Rusya başkanı Putin gibilerin kendileri ölümlü olduğu gibi, kanunları da ölümlüdür.

  Ölümsüz olan Allah celle celalühtür.

  İbni Ebi Şeybe, aynı sayfada Hazreti Hüseyin’in oğlu Ali’nin de çocuklarına:

  كَانَ عَلِيُّ بْنُ الْحُسَيْنِ يُعَلِّمُ وَلَدَهُ يَقُولُ قُلْ آمَنْت بِاَللَّهِ وَكَفَرْت بِالطَّاغُوتِ

  “Allah’a iman ettim, Tağut’un kafiri oldum” demeyi öğretirmiş.

  Yani, “Ben Allaha iman edince kendini ilah yerine koyanların otoritesini kabul etmediğimden ben onların kafiriyim” diyor.

  Hazreti Ali’nin oğlu Hazreti Hüseyin’den torunu Ali, bu öğrettiğini Kur’an-i kerimden alır:

  لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِنْ بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى لَا انْفِصَامَ لَهَا وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

  “Dinde zorlama yoktur. Gerçekten doğruluk ile sapıklık birbirinden ayrılmıştır. Artık kim tağutu (Allah'tan başka kendisine boyun eğilen şahıs, kuruluş veya putları) inkâr edip Allah'a iman ederse o, kopması olmayan sağlam bir kulpa sarılmıştır. Allah işiticidir, bilicidir.” (Bakara süresi ayet 2/256)

  Çocuklarımızın gerçekten özgür yaşamaları için, Allah celle celalühün mü’mini, tağutların kafiri olmaları için özel gayret göstereceğiz.

  Pencereden sarkan yavrusunu kurtarmak için koşan annenin koşuşu gibi, yangından insan kurtaran itfaiye eri gibi, hastahaneye hasta taşıyan ambulans şoförü gibi de demeyeyim onlardan daha fazla hassas ev gayretli olmamız gerekir.

  Bu gün, kendimiz ve ailemizin bütün efrtleri/bireyleri şu dörtlüğü  ezberleyiversin.

  Kaç defa okumak veya dinlemekle ezberleyeceksiniz bilmiyorum ama yedi kere okur veya dinlerseniz ezberlersiniz inşallah.

  Ezberledikten sonra sizin bestenizle koro halinde okuyuverin.

  Rabbimiz Allah, dinimiz İslam

  Kılavuz kitabım hazreti Kur’an

  Peygamber Muhammed aleyhisselam,

  Rabbim biz razıyız, razı ol bizden.

   

  Not: Bütün yazılarımda, Ayet ve Hadislerin Arapça metnini görmek isteyenler, Facebook’tan, www.mahmuttoptas.com’dan görebilirler.