ANA SAYFAKİTAPLARIM


  HERKESİ VE HERYERİ YARATANIN KRİTERLERİ


   HERKESİ VE HERYERİ YARATANIN KRİTERLERİ

  20/04/2022

  Mahmut Toptaş

  Çıkın dışarıya. Gezin, tozun, gürleyin, yağın.

  Gök gürlemesi, yağmuru müjdeler.

  Hayırlı sözleri saba rüzgarı gibi, gönüllere üflemek, bereketli yağmurları getiren rüzgarlar gibidir.

  Toprakta çimlenen tohumun, özünde olanı dışa vurması için toprağın içinden dışa çıkması ve önce çiçek gibi görünmesi, sonra etrafa gönül açıcı kokusunu saçması, daha sonra meyvesini sunması gibi,

  İlimle, ibadetle doldurduğunuz gönlümüzün güzelliğinin dışa çıkması, güzel bir görünümle, hal dilimizle sunum yaptığımız gibi, dilimizden dökülen incileri, gönüllere saçmaya başlayalım.

  Mesela, her gün bir Ayet ve bir Hadisi okusak, kendimiz uygulasak ve dışarı çıkıp karşılaştığımız dostlara o Ayet ve Hadisi konuya uygun olarak, yaşanmış olaylarla örnekleyerek, o konuda yazılmış şiirlerle sunsak daha iyi olmaz  mı?

  Bunu yaparken yukardan bakmadan, üstünlük sağlamadan, “Bak ben neler yapıyorum” havalarına girmeden yapmalı.

  Sevgili peygamberimizin Hadislerini okurken söylediklerine dikkat kesilirken, sahabenin nerde nasıl söylediğine de dikkat edelim.

  Sevgili peygamberimiz, yeryüzünün kendisine mescid kılındığını haber verir:

  وَجُعِلَتْ لِي الْأَرْضُ مَسْجِدًا وَطَهُورًا

   “Yeryüzü temiz ve temizleyici olarak bana mescid kılındı” buyurmuş.” (Buhari, Sahih, K. Teyemmüm, bab 1)

  Bir çok Ayet ve Hadis, Mekke, Medine sokak ve çarşılarında söylenmiş.

  Bir çok Ayet ve Hadis, yolda, konaklama yerinde, evlerde, işyerlerinde, savaş meydanlarında, özetle halkın olduğu her yerde insanlara söylenmiş.

  Şu anda yeryüzünün en güvenli yerlerinin başında camiler gelmekte.

  Bu dünya üzerinde insanların din, can, mal, akıl, namus güvenliğinin sağlanması için yeryüzünün de mescid haline getirilmesi gerekir.

  Bunun sağlanmaıs için de, Rabbimizin yarattığı hiçbir insanın söz ve davranışlarını, Allah’ın ve Rasülünün önüne geçirilmemesini emreden bir çok ayet olduğu gibi mescidlerde de, Allah’tan başkasına dua edilmesini yasaklar:

  وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا

  “Şüphesiz mescidler Allah'ındır. Allah'la beraber hiçbir kimseye dua edip/yalvarmayın (ve kulluk etmeyin) buyurur. “(Cin süresi ayet 72/18)

  İmam Ebu Hanife (Rh) nin iki öğrencisi Ebu Yusuf ve Muhammed (Rh) kumar oynayanlara selam vermeyi kerih görürken, İmam Ebu Hanife kumar oynayanlara selam vermede bir sakınca görmediğini, kumarbazların selamı alıncaya kadar onları kumardan alıkonulabileceğini söyler:

  وَكَرِهَ أَبُو يُوسُفَ وَمُحَمَّدٌ التَّسْلِيمَ عَلَيْهِمْ تَحْذِيرًا لَهُمْ ، وَلَمْ يَرَ أَبُو حَنِيفَةَ رَحِمَهُ اللَّهُ بِهِ بَأْسًا لِيَشْغَلَهُمْ عَمَّا هُمْ فِيهِ

  (Merğınani, el-Hidaye, K. Kerahiyyet, fasl mesailü müteferrika)

  Yani, biz, siz ve hepimiz, çarşıların, sokakların, meydanların, meclislerin, ekranların, sayfaların, tabletlerin, amfilerin…. Her yerin güvenli hale gelmesi için herkes, her yerde, herkesi ve her yeri yaratanın kriterlerine göre yönetilmesi için çalışmalıdır.