ANA SAYFAKİTAPLARIM


  KİMİNLE BERABERİZ? (2)


  KİMİNLE BERABERİZ? (2)

  22/06/2018
  Cennet yolunun eşkıyalarının çokluğu önemli değil. İmanı sağlam Müslümanların bir tekinin on eşkıyaya galip geleceğini haber verir Rabbimiz ama eğer imanda zayıflık olursa bir Müslümanın iki kafire galip geleceğini bildirdikten sonra yine sabır:
  الْآَنَ خَفَّفَ اللَّهُ عَنْكُمْ وَعَلِمَ أَنَّ فِيكُمْ ضَعْفًا فَإِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ مِئَةٌ صَابِرَةٌ يَغْلِبُوا مِائَتَيْنِ وَإِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ أَلْفٌ يَغْلِبُوا أَلْفَيْنِ بِإِذْنِ اللَّهِ وَاللَّهُ مَعَ الصَّابِرِينَ
  “Şimdi, Allah sizde zayıflık olduğunu bildi de sizden (yükü) hafifletti. Eğer sizden, sabreden yüz kişi olursa, iki yüz kişiyi mağlup ederler. Eğer sizden, bin kişi olursa, iki bin kişiyi Allah'ın izniyle mağlup ederler. Allah sabredenlerle beraberdir.” (Enfal süresi ayet 8/66)
  Allah’ın mağfiretine ve cennetine doğru koşabilmek için kalbimizde Allah’atan başka hiçbir putun kendisi değil gölgesi bile olmamalı.
  Tende haram lokma, dilde yalan, iftira, gıybet bulunmamalı, Rabbin emrettiklerini yerine getirip yasaklarından kaçınmalı ve halk için dışımızı güzelleştirirken, Hak için içimizi süslemeliyiz.
  İşte bu duruma Takva denir.
  Takva elbisesi giyip takva azığıyla yola koyulanlarla beraber olduğunu haber verir Rabbimiz:
  الشَّهْرُ الْحَرَامُ بِالشَّهْرِ الْحَرَامِ وَالْحُرُمَاتُ قِصَاصٌ فَمَنِ اعْتَدَى عَلَيْكُمْ فَاعْتَدُوا عَلَيْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدَى عَلَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ
  “Haram ay, haram aya karşılıktır. Hürmetler karşılıklıdır. Kim si-zin üzerinize saldırırsa, onun size saldırdığı gibi siz de onlara saldırın. Allah'tan sakının ve bilin ki, Allah Mütteki/sakınanlarla beraberdir.” (Bakara süresi ayet 2/194,
  Saldırgan, sömürgen, zalim insanlara karşı şu anda dünya genelinde direnen tek Müslümanlar kaldı.
  وَقَاتِلُوا الْمُشْرِكِينَ كَافَّةً كَمَا يُقَاتِلُونَكُمْ كَافَّةً وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ
  (O saldırgan, zalim) Müşrikler sizinle topyekûn harp ettiği gibi siz de müşriklerle topyekûn harp edin. Bilin ki Allah müttakilerle beraberdir.” (Tevbe süresi ayet 9/36 ve 123)
  Dünyayı kendinin zanneden ve üzerindeki insanları da kendine köle gibi kullanmayı hedefleyen, en uzak yerlerden gelip ülkelerin servetine el koyan, bu uğurda can alan kafirlere akrşı direnenlerin bu durumda bile Allah’tan sakınamalarını, savaşı bile onun koyduğu kurallara göre yapmalarını emreder:
  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا قَاتِلُوا الَّذِينَ يَلُونَكُمْ مِنَ الْكُفَّارِ وَلْيَجِدُوا فِيكُمْ غِلْظَةً وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ
  “Ey iman edenler, kâfirlerden size yakın olanlarla harp edin. Onlar sizde kuvvet bulsunlar (görsünler). İyi bilin ki, şüphesiz Al¬lah, mûttakilerle beraberdir.” (Tevbe süresi ayet 9/123
  Her zaman, her yede Allah’ın kendisini gördüğünü hatırlayarak ahyatını yaşamaya çalışan, Allah’ın kendisine verdiği nimetleri nasıl ikram etmişse kendisinin de bütün canlılara öyle iyilikte bulunan Müslümanlarla beraber olduğunu haber verir Rabbimiz:
  إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِينَ اتَّقَوْا وَالَّذِينَ هُمْ مُحْسِنُونَ
  “Şüphesiz Allah, iyi korunanlarla ve iyilik yapanlarla beraberdir.” (Nahl süresi ayet 16/128)
  Allah yolunda cihat ederken bile iyilikten, güzellikten ayrılmayanlarla beraberdir Allah celle celalüh:
  وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ
  “Uğrumuzda cihat eden¬lere elbette yollarımızı göstereceğiz. Mu-hakkak Allah, ih¬san yapanlarla beraberdir.” Ankebut süresi ayet 29/69)
  Sevgili peygamberimizin en zor zamanlarında, hicret yolunda, hatıra hayale gelmeyecek yollardan yardımını gönderen Allah, sevgili peygamberimizin gönlünün rahat olduğunu ve arkadaşı Ebu Bekir (Allah ondan razı olsun) i teselli ettiğini:
  لَا تَحْزَنْ إِنَّ اللَّهَ مَعَنَا
  "Üzülme, Allah bizimle beraber¬dir" dediğini haber verir (Tevbe süresi ayet 9/40
  Nerde ve ne zaman olursa olsun Rabbimiz bizimle beraberdir:
  وَهُوَ مَعَكُمْ أَيْنَ مَا كُنْتُمْ
  Her nerede olursanız olun, O sizinle beraberdir…” (Hadid süresi ayet 57/4)