ANA SAYFAKİTAPLARIM


  KİMİNLE BERABERİZ? (3)


  KİMİNLE BERABERİZ? (3)
  225/06/2018
  Bizimle olduğunu bir çok ayette haber veren Rabbimiz, bizim de bu dünyada, Mü’minlerle beraber olmamızı haber verir.
  إِلَّا الَّذِينَ تَابُوا وَأَصْلَحُوا وَاعْتَصَمُوا بِاللَّهِ وَأَخْلَصُوا دِينَهُمْ لِلَّهِ فَأُولَئِكَ مَعَ الْمُؤْمِنِينَ وَسَوْفَ يُؤْتِ اللَّهُ الْمُؤْمِنِينَ أَجْرًا عَظِيمًا
  “Ancak tevbe edenler, durumlarını düzeltenler, Allah'a sımsıkı sarılanlar, dinlerini yalnız Allah'a halis kılanlar hariç. İşte bunlar mü'minlerle beraberdirler ve Allah yakında mü'minlere büyük mükâfat verecektir.” (Nisa süresi ayet 4/146
  İmanda birlik sağlayanların bir araya gelmeleri gerekir.
  Orası da kimsenin tekelinde olmamalıdır.
  وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآَتُوا الزَّكَاةَ وَارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِعِينَ
  “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin ve ruku' edenlerle beraber ruku' edin.” (Bakara süresi ayet 2/43, Al-i Imran süresi ayet 3/43)
  Namazda birlik.
  1400 yıllık zaman içinde bütün Müslümanların birlikte olabildiği tek yer camilerdir.
  Cuma günü Farz namazı kılmaya kalktığınızda sağınızda, solunuzda, önünüzde ve arkanızda gördüğünüz insanlarla başka bir yerde bir araya gelemezsiniz.
  Partiler, dernekler, vakıflar, sosyal kurumların tamamı, ayrı ayrı kendi mekanlarında birlikte olurken cami hepsini toplar.
  Şahitlerle beraber olmamızı istememizi haber verir.
  Şahit, yer ve gökyüzünde olan her çiçek, çocuk, taş, kuş, deniz, yıldız her ne var ise hepsinin Allaha götüren ayetler olduğuna, bütün peygamberlere ve onların getirdikleri ayetlere bakarak Allah’ın birliğine, peygamberlerin hak olduğuna şahitlik yapanlardır.
  رَبَّنَا آَمَنَّا بِمَا أَنْزَلْتَ وَاتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِينَ
  "Ey Rabbimiz! indirdiğine inandık, rasüle uyduk. Sen bizi şahitlerle yaz." (Al-i Imran süresi ayet 3/53)

  وَإِذَا سَمِعُوا مَا أُنْزِلَ إِلَى الرَّسُولِ تَرَى أَعْيُنَهُمْ تَفِيضُ مِنَ الدَّمْعِ مِمَّا عَرَفُوا مِنَ الْحَقِّ يَقُولُونَ رَبَّنَا آَمَنَّا فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِينَ
  “Peygambere indirilenleri işittiklerinde hakkı tanımalarından dolayı gözlerinden yaş aktığını görürsün. Onlar: "Ey Rabbimiz, biz iman ettik, bizi şahitlerle beraber yaz" derler.” (Maide süresi ayet 5/83)
  Biz, Ezanı Muhammedi ile her gün beş vakitte “Eşhedü en la ilahe illallah/Şahitlik yaparım ki, Allah’tan başka yaratan, yaşatan ve yöneten yoktur.
  Eşhedü enne Muhammeden Rasülüllah/Ben yine şahitlik yaparım ki, Muhammed, Allah’ın rasülüdür” diye şahitliğimizi bütün dünyaya ilan ederken o şahitlerle beraber oluruz.
  Bu şahitler, iman esaslarına inanarak, İslam’ın beş şartını yerine getirerek, ihtiyaç sahiplerine en sevdiği yediğinden yedirme, giydiğinden giydirme yaparak, bu yolda darlığa da, bolluğa da, sağlığa da hastalığa da, zenginliğe de fakirliğe de sabrederek, sözünden caymadan, doğruluktan ayrılmadan Ebrar arasına katılmayı ister.
  Öyle ise “Ebrar” kim? Devamı yarın.