ANA SAYFAKİTAPLARIM


  KANIMIZDA İMAN VAR, ŞEYTANI KARIŞTIRMAYALIM


  KANIMIZDA İMAN VAR, ŞEYTANI KARIŞTIRMAYALIM

  28/04/2022

  Mahmut Toptaş

  Kumarbazlarla polisler arasında kovalamaca devam ediyor.

  Zorluklarla kazandığı parasını çarçur etmek için,

  Eşinin ve çocuklarının rızkını haram yola dökmek için,

  Eşi, annesi ve babasıyla arayı açma pahasına günah işlemeye gidenler, oraya giderken içinizden geçenleri bir bir yazıya dökün bakalım ne çıkacak.

  İçki masasına dostane oturduktan sonra yavaş yavaş yan bakmaya, kavga çıkarmaya, kan akıtmaya, içki arkadaşının kafasını kesip karakola götürenler de bu kötülükleri yaparken içinde meydana gelen savaşı bir bir yazmalı.

  Rabbimiz, buyurur:

  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ  

  “Ey iman edenler, hamr (Sarhoş edenler), kumar, putlar ve fal okları şeytanın işinden olan birer pisliktir, ondan sakının, ola ki kurtulursunuz.” (Maide süresi ayet 5/90)

  Bu tür şeytan işi işleri yapanlar, aslında iç dünyalarındaki savaş devam ederken iki tarafın da söylediklerini dinleseler o şeytani işlerden kendileri vazgeçebilirler.

  Dikkat ediniz, bu ayette şeytan işlerinden şarap, viski, votka, haşhaş, eroin…gibi uyuşturucu özelliği olanlar, kumar, putlar ve fal oklarından örnek vermiş.

  Fal okları, Mekke müşriklerinin dinsizlik dini kılıfında putlar aracılığıyla insanları soyma oyunu.

  Günümüzde de kendisini Allah yarattığı halde, her nefeste kendisine hayat verdiği halde Allah’ın dediklerine değil de, kendisi gibi bir ölümlünün koyduğu kurallara kul olmayı tercih edenler de şeytanın oyuncağı olduğunu görüyoruz.

  Ama şeytanı görmüyoruz ki…

  Dikkat edersen şeytanın varlığına inanırsın.

  Allah’ın haram kıldıklarını yapmaya kalktığında içinden geçenleri, seni dürtenin kim olduğunu düşün.

  Rabbimiz haber veriyor:

  خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ (199)

  199 Afvı al. Ma'rufu emret ve cahillerden yüz çevir.

  وَإِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ (200)

  200 Şeytan, sana bir vesvese verirse/dürterse, Allah'a sığın. Şüphesiz o işiticidir, bilicidir.” (A’raf süresi ayet 7/199-200, Fussılet süresi ayet 41/36)

  Kumar oynatanlar dikkat etsinler, polisi atlatmak için o güne kadar bilmedikleri şeyleri aklına getiriveren var.

  Şeytanın, bizim kan damarımızda dolaştığını sevgili peygamberimiz haber verir:

  عَنْ عَلِيِّ بْنِ حُسَيْنٍ عَنْ صَفِيَّةَ ابْنَةِ حُيَيٍّ قَالَتْ كَانَ رَسُولُ اللهِ صلى الله عليه وسلم مُعْتَكِفًا فَأَتَيْتُهُ أَزُورُهُ لَيْلاً فَحَدَّثْتُهُ ثُمَّ قُمْتُ فَانْقَلَبْتُ فَقَامَ مَعِي لِيَقْلِبَنِي ، وَكَانَ مَسْكَنُهَا فِي دَارِ أُسَامَةَ بْنِ زَيْدٍ فَمَرَّ رَجُلاَنِ مِنَ الأَنْصَارِ فَلَمَّا رَأَيَا النَّبِيَّ صلى الله عليه وسلم أَسْرَعَا فَقَالَ النَّبِيُّ صلى الله عليه وسلم عَلَى رِسْلِكُمَا إِنَّهَا صَفِيَّةُ بِنْتُ حُيَيٍّ فَقَالاَ سُبْحَانَ اللهِ يَا رَسُولَ اللهِ قَالَ إِنَّ الشَّيْطَانَ يَجْرِي مِنَ الإِنْسَانِ مَجْرَى الدَّمِ وَإِنِّي خَشِيتُ أَنْ يَقْذِفَ فِي قُلُوبِكُمَا سُوءًا ، أَوْ قَالَ – شَيْئًا

  “Şeytan, İnsanın/Adem oğlunun kan damarında dolaşır. Sizin kalbinize kötü şeyler atmasından korkarım” (Buhari, Sahih, K. Bed’ül Halk, bab 11, Müslim, Sahih, K. Selam, bab 9 ve bütün Hadis kitaplarında var)

  Ayette şeytanın dürtüsünden kurtulmak için kendimizi afvedici hale getirmeliyiz.

  Allah’ın emirlerini hakkıyla yerine getirmeye ve getirilmesi için çalışmalıyız.

  Ve cahillerle değil, Alimlerle oturup-kalkmalıyız.

  İlim ilerler, bir gün kan tahlillerinde fıtratımızda olan İslam genini de bize gösterdikleri gibi, kanımızda bulunan bir çok zararlı şeylerin içinde şeytanın izlerini de gösteriverirler.

  Fıtratımız İslam’a göre yaratılmış.

  Çocuk büyüyünce anne ve babasının etkisiyle ya Yahudi ya Hıristiyan veya Mecusi olacağını haber verir sevgili peygamberimiz.

  Baba ve anne eğitiminin en güçlü eğitim olduğuna da dikkatimizi çeker.

  Baba ve anne kendilerini yaratan, yaşatan ve yönetenin kurallarına göre değil de baskın bazı insanların kurallarına göre hareket etmeye başlayınca yavaş yavaş şeytanın oyuncağı olmaya başlar ve haramları helal görmeye başlar.

  Yiyecek maddelerinin genini bozdukları gibi, put adamların zehir kusan, savaş çıkaran kanunlarıyla çocuklarımızın tertemiz kanına şeytan karıştırıyorlar.

  Biz kurtulmak için Ayette haber verildiği gibi Allah’a sığınacağız ve  indirdiği İslam dinine göre hayatımızı düzene koyacağız.

  Şeytanın dürtülerinin arttığı günlerde oruç tutarak kan damarlarımızda onu  sıkıştırmaya çalışacağız.

  Sevgili peygamberimiz, Ramazan ayında azgın şeytanların zincire vurulduğunu: “صُفِّدتِ الشَّياطينُ” haber verir. (Buhari, Sahih, K. Savm, bab 5)

  Tereddüt edenler, polis karakoluna kadar gidip 12 ayın en az olay olan ayının hangisi olduğunu görmek için vukuat dosyasına bir bakarlarsa Ramazan ayı birinci çıkacaktır.