ANA SAYFAKİTAPLARIM


  KELEBEKLER YANMASIN


  KELEBEKLER YANMASIN

  06/07/2017

  Hayatımızın çoğunluğu dindar insanlar arasında geçsin. Salihlerle beraber olmaya çalışalım.

  Kindarlar arasında fazla kalırsak kindarlık mikrobundan bize de bulaşır.

  Kindarları da kendi mikroplarına teslim etmek insanlığımıza ve Müslümanlığımıza yakışmadığından onu da o cendereden kurtarmak için doktor, hastasının yanına nasıl varırsa ve onun yanında ne kadar durursa öyle varılacak ve yeteri kadar durulacak.

  Atalarımız, “Üzüm üzüme baka baka kararır” demişler.

  Kardeşin, sende olan bir kötülüğü teşhir etse de sen ondaki kötülüğü teşhir etme.

  Sevgili peygamberimiz,:

  وَإِنْ امْرُؤٌ شَتَمَكَ وَعَيَّرَكَ بِمَا يَعْلَمُ فِيكَ فَلَا تُعَيِّرْهُ بِمَا تَعْلَمُ فِيهِ فَإِنَّمَا وَبَالُ ذَلِكَ عَلَيْهِ

  “Biri, seni kötüler ve günahınla seni ayıplarsa sen onun günahıyla onu ayıplama. Onun günahı ona aittir” buyurmuş. (Ebu Davud, Sünen, Kitab  Libas, hadis no 3562)

  Sevgili peygamberimiz,

  أَبَا بُرْدَةَ بْنَ أَبِي مُوسَى عَنْ أَبِيهِ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ

  قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ مَثَلُ الْجَلِيسِ الصَّالِحِ وَالْجَلِيسِ السَّوْءِ كَمَثَلِ صَاحِبِ الْمِسْكِ وَكِيرِ الْحَدَّادِ لَا يَعْدَمُكَ مِنْ صَاحِبِ الْمِسْكِ إِمَّا تَشْتَرِيهِ أَوْ تَجِدُ رِيحَهُ وَكِيرُ الْحَدَّادِ يُحْرِقُ بَدَنَكَ أَوْ ثَوْبَكَ أَوْ تَجِدُ مِنْهُ رِيحًا خَبِيثَةً

  “İyi arkadaş, misk sahibi gibidir, kötü arkadaş da demircinin körüğü gibidir. İkisiyle de arkadaş olduğunda sende bu ikisinden mutlaka bir şey bulunur. Misk sahibinden ya güzel koku satın alırsın veya onun kokusundan sana siner. Demirci körüğü ya seni veya elbiseni yakar veya pis koku sana siner” buyurmuş.  (Buhari, Sahih, Kitab  Buyu babün fil attar 38, Müslim, Sahih, K. Birr, bab 146)

   “İslinin yanında oturanda is kokar, mislinin yanında oturanda mis kokar” atasözümüz bir hadisi şerifin Türkçe tercemesidir.

  Parfümcü dükkânından alış veriş yapmasanız bile üzerinize güzel kokusu siner. Meyhanede içmeseniz bile kokusu bir müddet üzerinizde gezinir.

  01 Mayıs 2008 de Londra belediye Başkanı seçiler Boris Johnson, Osmanlı'nın son döneminde Dahiliye Nazırlığı/İçişleri Bakanlığı yapmış olan Ali Kemal'in oğlu olan Osman'ın oğlu olan Stanley Johnson'ın oğludur.

  Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan, Rodos’a sığınır. Cem Sultanın oğlu Murat ve onun çocukları Hıristiyan olurlar.

  Kafirlere sığınan, onun eğitimiyle yetişen nesillerin sonuçlarının Cem Sultanın torunlarından farkı yok.

  Tevfik Fikret’in oğlu Haluk’un papaz olması babasının onu yönlendirdiği eğitimin sonucudur.

  Ahmet Cevdet Paşa gibi bir dehanın Kızı Fatıma Aliye’nin iki kızı Hatice ile Ayşe evde eğitim gördüğü için Müslüman olarak kalır. Nimet ile İsmet ise zorla Dame De Sion’a gönderilir. Nimet kafir olmamak için okula gitmeme konusunda direnir ve başarır.

  İsmet bu direnişi göstermez ve zamanla sevmeye başlar. Sonunda Rahibe olur ve Avrupa’ya bir gider, gidiş o gidiş. Onu Annesi dahil hiç bir Müslüman göremez.

  Dikkat ediniz, Ahmet Cevdet Paşa en son yazılan İslam Hukuku kabul edilen Mecelle’yi yazan komisyonun başkanıdır.

  İslam Hukukunu ve İslam Tarihini en iyi bilenlerdendir.

  “Bana ve benim çocuğuma bir şey olmaz” deme, dikkat et.

  Sevgili peygamberimiz, echennem kodoğru koşan insanları gece karanlığında ateşe koşan kelebeklere/pervanelere benzetmiş. Yarın o hadisi de metniyle beraber yazacağım. İnşaallah.