ANA SAYFAKİTAPLARIM


  KORKUSUZ, STRESSİZ, KED


  Haset sebebiyle en yakınların, dostların hatta kardeşlerin senin malına değil tenine zarar verseler, kanlı kinli olmanın, selamı sabahı kesmenin sana da ona da faydası yok.

  Peygamberler bizim örneğimiz olsunlar diye Kur’an ve hadis kitaplarımızda örnek tarafları anlatılır.

  Yusuf süresinde Rabbimiz, Yusuf aleyhisselamın kardeşleri tarafından kuyuya atıldığını, Mısır’da köle diye satıldığını, hapishaneden saraya geçtiğinde kardeşlerini nasıl afvettiğini haber verir.

  Haydin bakayım, şu anda yazının tamamını okumadan burada durun ve küs olduğunuz dost veya yakınlardan birine telefon ediniz ve gönül alıcı sözler söyleyiniz.

  Özür dilemek gerekiyorsa özür dileyiniz.

  Yakın akrabaların yaşıt çocukları kavga ederler, biraz sonra barışırlar ama anne ve babalar, birbirlerine dargın bakmaya başlarlar.

  Siz de çocuktunuz ve yaşıtlarınızla kavga edip barışıyordunuz.

  Çocuk yüzünden, köpek yüzünden, “balkondan halı çırptın” yüzünden komşu, dost ve yakınlarla arayı açmayınız.

  Kendiniz evde gürültü çıkarmayınız, alt kattakinin sizin varlığınızdan haberi olmayacak şekilde karıncaezmez yürüyüşüyle yürüyün ama üstünüzdekinin paldır küldür yürüyüşüne, yüksek sesle dinlemesine aldırmamayı kendinize telkinle sinirinizi kontrol altında tutabilirsiniz ve rahat edersiniz.

  İlimde, servette, siyasette, şöhrette öne geçenler, en yakınları tarafından kıskanılabilir.

  Herkes size alkış tutarken en yakınlarınız sizi hafife almak isteyebilirler.

  Bu durumlar da bile yakınlarınıza en nazik kelimelerle onları sevindirecek kelimeler kullanılacak, kıskançlığı görmezden gelinecek, elinizden gelen yardımlar yapılarak gönülleri kazanılmaya çalışılacak.

  “Ellerde ne babalar, anneler, kardeşler, amcalar, dayılar, halalar, teyzeler var” diyerek hayıflanmayın.

  Elinizdeki kuru ekmek dilimi, Konya’daki fırın kebabından iyidir.

  Yakınlarınızdan aklı özürlü olanlara şaka yollu ifadeler kullanmaktan kaçınınız.

  Onları da aklı başındaymış gibi karşılayın.

  Sevgiyle gözlerinin içine bakarak sevgilerinizi ve saygılarınızı sunun.

  Bir başka zamanda karşılaştığınızda onun size olan davranışı başkalarına olan davranışından farklı olacaktır.

  O kişinin babası, annesi ve yakınları sizin aklı özürlüye olan saygınızdan dolayı onların size olan saygıları artacaktır.

  Dost ve yakınlarınıza dünyanın en güzel kokusunu sürerek ikramda bulunsanız bir zaman sonra o koku yok olur gider ama sizin onlara yapığınız bu güzel davranışın kokusu hayat boyu devam eder.

  Hiçbir kimsenin malına, canına, namusuna zarar vermişseniz bu dünyada her yerde alnınız açık olarak korumasız olarak rahatlıkla gezebilirisiniz.

  Allaha ve rasülüne ısyan etmeden, ettiğiniz yanlışlar için Nasuh tevbesi yaparak imanla ahirete gitmeyi Allahın lutfu keremiyle başarmışsanız alnınız nurlu olarak, cehennem zebanilerinden korkmadan cennete gidebilirsiniz.

  “Allahın velilerine korku da keder de yoktur” (Yunus süresi ayet 62)