ANA SAYFAKİTAPLARIM


  KUDÜS’TE OKUNAN İLK HUTBENİN TERCEMESİ (1)


  KUDÜS’TE OKUNAN İLK HUTBENİN TERCEMESİ (1)

  17/05/2021

  MAHMUT TOPTAŞ

  Mi‘rac gecesine denk düşen 27 Receb 583 (2 Ekim 1187) Cuma günü Selâhaddin Eyyubi, Kudüs’e girdi. 9 Haziran 1187 Cuma günü Hutbe okundu. (Ona ve askerlerine rahmet eylesin)

  Kudüs’ün  fethinde ilk hutbeyi okuyan, Hakimler başkanı (Kadı’l-kudat) Muhammed bin Ali Zekiyyüddin bin Muhammed (Hicri 550-598, miladi 1155-1201) hem hakimler kurulu başkanlığı yapar, hem medresede ders verir, hem de Allah için cihada çıkardı.

  Çok alim, fazıl, abid bir insan olduğu gibi mücahitliği ile günümüz İslam alimlerine örnek olacaklardan biri idi.

  Bu bir tek hutbesinde 33 ayet okuyarak yine bize örnek olsun da kendi sözlerimize değil de evreni ve evrendeki bütün insanları yaratanın kelamına ağırlık vermede bize uyarı olsun.

  Selahaddin Eyyubi, ilk hutbeyi okuma şerefini ona verdi.

  Hutbesinde askerlere verdiği nasihatten anladığımız kadarıyla bu gün yeniden Kudüs’ün fethi için bize yol gösteriyor:

  Biiir- Allaha kullukta halis bir kalp taşımalı. Onun emri ve yasağıyla, çağdaş devlet eşkıyalarının emir ve yasaklarını gönül terazisinde tartma tarafına bile gitmediği gibi kulaktan içeriye bile girmemeli.

  İkiii- Şeytanın ve şeytanlaşmış insanların dümen suyundan kurtulmalı.

  Üüüüç- Allah rasülü ve onun halifeleri olan ve İmanda en önde olan Ebubekire,

  Kabe’den putları kaldıran Emir’ül Müminin Ömer’e,

  Kur’an’ı toplayan, iki nur sahibi Osman’a,

  Şirki sarsan, putları kıran Ali’ye uygun hareket etmeli. (Allah hepsinden razı olsun)

  Döööört- Cihadın, ibadet olduğu hem de en faziletli ibadet olduğu hatırdan çıkarılmamalı.

  Beeeeş- büyük günahlardan uzak durmalı.

  ***

  Mescid-i Aksa, iki kıblenin birincisi, İkincisi Mescid-i haram.

  İki mescidin ikincisi, (İsra süresinde Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksaya)

  İki haremin üçüncüsü, (Hadi-i Şerifte ancak üç mescide; (Mescidi Haram, Mescidi Aksa, Mescid-i Nebevi) ibadet için yolculuk yapılacağını haber veren hadis.

  ***

  Sevgili peygamberimizin örnekliğinde bütün camilerde 1400 yıldır Hutbeler Allah’a hamd ile başlar. Zekiyyüddin de Kur’an-i Kerimde geçen bütün hamd ayetlerini art arda okur:

  الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

            “Bütün hamdler, alemlerin Rabbi olan Al­lah'a­dır.

  الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

  (Hamd) Rahmân ve Rahîm olan (Al­lah)'adır.

  مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ

  (Hamd) ceza gününün sahibi Al­lah'adır.

  إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ

  Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım isteriz.

  اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ

  Bizi, doğru yola ilet.

   صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّين

  Ken­dilerine nimet verdiğin (Nebiler, Sıddıklar, Şe­hitler ve Sa­lih) kim­selerin yoluna ilet, gazaba uğ­rayanların ve sapık­larınkine de­ğil.” (Fatiha süresi ayet 1/1-7)

  فَقُطِعَ دَابِرُ الْقَوْمِ الَّذِينَ ظَلَمُوا وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

  “Böylece zalim milletin arkası kesildi. Alemle­rin Rabbi olan Al­lah'a hamd ol­sun.” (En'am Suresi ayet 6/45)

  الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَجَعَلَ الظُّلُمَاتِ وَالنُّورَ ثُمَّ الَّذِينَ كَفَرُوا بِرَبِّهِمْ يَعْدِلُونَ

  Hamd, gökleri ve yeri ya­ra­tan, karanlıkları ve nur'u var eden Al­lah'a aittir. Sonra kâfir­ler, Rable­rine (başkalarını) denk tutuyor­lar.

  هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ طِينٍ ثُمَّ قَضَى أَجَلًا وَأَجَلٌ مُسَمًّى عِنْدَهُ ثُمَّ أَنْتُمْ تَمْتَرُونَ

  O, sizi çamurdan yaratan, sonra da belirli bir süre, koyandır. Bir de O’nun ka­tında belirli bir sûre vardır. Bundan sonra siz hala şüphe ediyor­sunuz.

  وَهُوَ اللَّهُ فِي السَّمَاوَاتِ وَفِي الْأَرْضِ يَعْلَمُ سِرَّكُمْ وَجَهْرَكُمْ وَيَعْلَمُ مَا تَكْسِبُونَ

  O, göklerde ve yerde tek Al­lah'tır. Sizin gizli­nizi de açığınızı da bilir. Kazandıklarınızın hep­sini bilir.” (En’am süresi ayet 6/1-3)

  وَيَدْعُ الْإِنْسَانُ بِالشَّرِّ دُعَاءَهُ بِالْخَيْرِ وَكَانَ الْإِنْسَانُ عَجُولًا

  İnsan hayra dua eder gibi şerre de dua et­mekte. İnsan pek aceleci oldu.” (İsra süresi ayet 17/11)

  الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَى عَبْدِهِ الْكِتَابَ وَلَمْ يَجْعَلْ لَهُ عِوَجًا

  Kuluna kitabı indiren, ona hiçbir eğrilik koyma­yan Allah'a hamd olsun.

  قَيِّمًا لِيُنْذِرَ بَأْسًا شَدِيدًا مِنْ لَدُنْهُ وَيُبَشِّرَ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا حَسَنًا

  Kendi ka­tın­dan şiddetli bir azab ile korkut­ması, iman edip ameli salih işleyen­leri güzel mükâ­fat ile müj­delemesi için dos­doğru olarak (indirdi)

   مَاكِثِينَ فِيهِ أَبَدًا

  Orada ebediyen kalacaklardır.

     وَيُنْذِرَ الَّذِينَ قَالُوا اتَّخَذَ اللَّهُ وَلَدًا

  "Allah çocuk edindi" diyenleri de uyarmak için (Kitabı indirdi.)

  مَا لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ وَلَا لِآَبَائِهِمْ كَبُرَتْ كَلِمَةً تَخْرُجُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ إِنْ يَقُولُونَ إِلَّا كَذِبًا

  Bu konuda onların da, atalarının da hiçbir bil­gisi yoktur. Ağızla­rından çıkan söz çok büyüktür. Onlar ancak yalan söyler­ler.

  فَلَعَلَّكَ بَاخِعٌ نَفْسَكَ عَلَى آَثَارِهِمْ إِنْ لَمْ يُؤْمِنُوا بِهَذَا الْحَدِيثِ أَسَفًا

  Bu söze inanmazlarsa sen onların arkasından üzülerek ne­redeyse kendini helâk edeceksin.” (Kehf süresi ayet 18/1-6)

  يَتَوَارَى مِنَ الْقَوْمِ مِنْ سُوءِ مَا بُشِّرَ بِهِ أَيُمْسِكُهُ عَلَى هُونٍ أَمْ يَدُسُّهُ فِي التُّرَابِ أَلَا سَاءَ مَا يَحْكُمُونَ

  Kendisine verilen müjdenin kötülüğünden kavminden gizlenir. Onu al­çak bir şekilde tutsun mu, yoksa toprağa mı gömsün? Dikkat edin ne ka­dar kötü hüküm veriyor­lar.” Nahl süresi ayet 16/59)

  الْحَمْدُ لِلَّهِ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ جَاعِلِ الْمَلَائِكَةِ رُسُلًا أُولِي أَجْنِحَةٍ مَثْنَى وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ يَزِيدُ فِي الْخَلْقِ مَا يَشَاءُ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

  Gökleri ve yeri yaratan, Melekleri ikişer, üçer ve dörder ka­natlı elçiler kılan Allah'a hamd olsun. Yarattığı şeylerde dilediği kadar artırır. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir.

  مَا يَفْتَحِ اللَّهُ لِلنَّاسِ مِنْ رَحْمَةٍ فَلَا مُمْسِكَ لَهَا وَمَا يُمْسِكْ فَلَا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِهِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

  Allah'ın insanlar için açtığı rahmeti tutacak yoktur, O’nun tut­tu­ğunu, O’ndan sonra salıverecek yoktur. O her şeye gücü yeten, hük­münde hik­met sahibi olandır.” (Fatır süresi ayet 35/1-2)

  عِنْدَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهَى

  Sidret'ül –Münte­ha’nın yanında.

  عِنْدَهَا جَنَّةُ الْمَأْوَى

  Cennetül Meva, onun (Sidre’nin) yanında­dır.

  إِذْ يَغْشَى السِّدْرَةَ مَا يَغْشَى

   Sidre'yi bürüyen bürüyordu.

  مَا زَاغَ الْبَصَرُ وَمَا طَغَى

  Göz ne kaydı ne de saptı.” (Necm süresi ayet 53/14-17)

  لَنْ يَسْتَنْكِفَ الْمَسِيحُ أَنْ يَكُونَ عَبْدًا لِلَّهِ وَلَا الْمَلَائِكَةُ الْمُقَرَّبُونَ وَمَنْ يَسْتَنْكِفْ عَنْ عِبَادَتِهِ وَيَسْتَكْبِرْ فَسَيَحْشُرُهُمْ إِلَيْهِ جَمِيعً)

  “Mesih de, Allah'a yakın melekler de, Allah'a kul olmaktan kaçın­mazlar. Kim Allah'a kulluk yap­maktan kaçınır ve kibirlenirse Allah onların hepsini huzu­runda toplayacaktır.” (Nisa süresi ayet 4/172)

  مَا اتَّخَذَ اللَّهُ مِنْ وَلَدٍ وَمَا كَانَ مَعَهُ مِنْ إِلَهٍ إِذًا لَذَهَبَ كُلُّ إِلَهٍ بِمَا خَلَقَ وَلَعَلَا بَعْضُهُمْ عَلَى بَعْضٍ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا يَصِفُونَ

  Allah hiç bir çocuk edinmemiştir. O’nunla be­raber herhangi bir ilah da yoktur.

  (Eğer olsaydı) o takdirde her bir ilah yarattığını alıp götürür ve bir­birle­rine üstün­lük sağlamaya çalı­şırdı. Allah onların tarifinden mü­nezzehtir.

  عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَتَعَالَى عَمَّا يُشْرِكُونَ

  Gizliyi de açığı da bilendir. Onların ortak koştuklarından yü­cedir.” Mü’minun süresi ayet 23/91-92)

  لَقَدْ كَفَرَ الَّذِينَ قَالُوا إِنَّ اللَّهَ هُوَ الْمَسِيحُ ابْنُ مَرْيَمَ قُلْ فَمَنْ يَمْلِكُ مِنَ اللَّهِ شَيْئًا إِنْ أَرَادَ أَنْ يُهْلِكَ الْمَسِيحَ ابْنَ مَرْيَمَ وَأُمَّهُ وَمَنْ فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا وَلِلَّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا يَخْلُقُ مَا يَشَاءُ وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

  “Yemin olsun ki "Meryem oğlu Mesih Allah'ın kendisidir" di­yenler, muhak­kak kâfir olmuşlardır. De ki: "Eğer Allah Meryem oğlu Mesih’i, anne­sini ve yer­yüzündekilerin hepsini helâk etmek istese kim Allah'a karşı bir şeye sahip olabilir? Göklerin yerin ve her ikisi ara­sındakilerin hükümranlığı Allah'a aittir. O, dilediğini yaratır. Allah her şeye gücü yetendir.

  وَقَالَتِ الْيَهُودُ وَالنَّصَارَى نَحْنُ أَبْنَاءُ اللَّهِ وَأَحِبَّاؤُهُ قُلْ فَلِمَ يُعَذِّبُكُمْ بِذُنُوبِكُمْ بَلْ أَنْتُمْ بَشَرٌ مِمَّنْ خَلَقَ يَغْفِرُ لِمَنْ يَشَاءُ وَيُعَذِّبُ مَنْ يَشَاءُ وَلِلَّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا وَإِلَيْهِ الْمَصِيرُ

  “Yahudi ve Hıristiyanlar "Biz Allah'ın oğulları ve sevgilileriyiz" dediler. De ki: "Öyle ise günahları­nızdan dolayı Allah size niçin azap ediyor? Ha­yır, siz onun ya­rattıklarından bir beşersiniz. O dilediğini afveder, dilediğine azap eder. Göklerin, yerin ve her ikisi arasındakilerin hükümranlığı Allah'a aittir. Ve dönüş Onadır.

  يَا أَهْلَ الْكِتَابِ قَدْ جَاءَكُمْ رَسُولُنَا يُبَيِّنُ لَكُمْ عَلَى فَتْرَةٍ مِنَ الرُّسُلِ أَنْ تَقُولُوا مَا جَاءَنَا مِنْ بَشِيرٍ وَلَا نَذِيرٍ فَقَدْ جَاءَكُمْ بَشِيرٌ وَنَذِيرٌ وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

  Ey ehli kitap, Peygamberlerin gönderilmediği bir zamanda "Bize cenneti müjdeleyen ve cehen­nemden sakındıran bir pey­gamber gel­medi" deme­yesiniz diye, size açıklaması için elçimizi gönderdik. İşte size cenneti müjdeleyen, cehen­nemden sakın­dı­ran gelmiştir. Allah her şeye gücü ye­tendir.” (Maide süresi ayet 5/17-19)

   

  سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آَيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ

  “Kulunu bir gece Mescid-i Ha­ramdan, çevresini bereketli kıldı­ğı­mız Mescid-i Aksa'ya âyetlerimiz­den bazılarını gös­ter­mek için götü­ren (Allah, her türlü eksiklik­lerden) münezzeh­tir. Şüphesiz O, işiten­dir, gören­dir.” (İsra süresi ayet 17/1)

  يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ حَرِّضِ الْمُؤْمِنِينَ عَلَى الْقِتَالِ إِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ عِشْرُونَ صَابِرُونَ يَغْلِبُوا مِائَتَيْنِ وَإِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ مِئَةٌ يَغْلِبُوا أَلْفًا مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا يَفْقَهُونَ

  “Ey peygamber, Mü'minleri harbe teşvik et. Eğer sizden, sabreden yirmi kişi olursa, iki yüz kişiyi mağlup ederler. Eğer siz­den, yüz kişi olursa, kâfir­lerden bin kişiyi mağlup ederler. Çünkü onlar anla­maz bir toplumdur.

  الْآَنَ خَفَّفَ اللَّهُ عَنْكُمْ وَعَلِمَ أَنَّ فِيكُمْ ضَعْفًا فَإِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ مِئَةٌ صَابِرَةٌ يَغْلِبُوا مِائَتَيْنِ وَإِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ أَلْفٌ يَغْلِبُوا أَلْفَيْنِ بِإِذْنِ اللَّهِ وَاللَّهُ مَعَ الصَّابِرِينَ

  “Şimdi, Allah sizde zayıflık olduğunu bildi de sizden (yükü) ha­fifletti. Eğer siz­den, sabreden yüz kişi olursa, iki yüz kişiyi mağlup ederler. Eğer siz­den, bin kişi olursa, iki bin kişiyi Allah'ın izniyle mağlup ederler. Allah sabredenlerle beraberdir.” (Enfal süresi ayet 8/65-66)

  إِنْ يَنْصُرْكُمُ اللَّهُ فَلَا غَالِبَ لَكُمْ وَإِنْ يَخْذُلْكُمْ فَمَنْ ذَا الَّذِي يَنْصُرُكُمْ مِنْ بَعْدِهِ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ

  “Eğer Allah size yardım ederse artık sizi ye­necek yoktur. Eğer sizi yar­dımsız bırakırsa, on­dan sonra size kim yardım ede­bilir? Mü'minler an­cak Allah’a te­vekkül et­sinler.” Al-i Imran süresi ayet 3/160)

  وَإِذَا قُرِئَ الْقُرْآَنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَأَنْصِتُوا لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ

  Kur’ân okunduğu zaman onu dinleyin ve susun ki rahmet oluna­sı­nız.” (A’raf süresi ayet 7/204)

  سَبَّحَ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

  “Göklerde ve yerde olanların hepsi Allah'ı tesbih etmektedir. O her şeye galip her şeye hük­meden­dir.

  هُوَ الَّذِي أَخْرَجَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ مِنْ دِيَارِهِمْ لِأَوَّلِ الْحَشْرِ مَا ظَنَنْتُمْ أَنْ يَخْرُجُوا وَظَنُّوا أَنَّهُمْ مَانِعَتُهُمْ حُصُونُهُمْ مِنَ اللَّهِ فَأَتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ حَيْثُ لَمْ يَحْتَسِبُوا وَقَذَفَ فِي قُلُوبِهِمُ الرُّعْبَ يُخْرِبُونَ بُيُوتَهُمْ بِأَيْدِيهِمْ وَأَيْدِي الْمُؤْمِنِينَ فَاعْتَبِرُوا يَا أُولِي الْأَبْصَارِ

  “İlk sürgünde ehli kitap kâfirlerini (Beni Nadr) yurtlarından çı­karan O’dur. Siz çıkacaklarını zan­netmiyordunuz. Onlar da kale­lerinin ken­dilerini ko­ruyacağını sanıyorlardı. Allah ('ın azabı) on­lara hiç hesap etmedikleri yerden geldi. Kalplerine korku saldı. Evlerini kendi elle­riyle ve mü'minlerin elleriyle yıkıyorlardı. Ey akıl sahipleri, ibret alınız.” (Haşr süresi ayet 59/1-2)

  Devamı yarın