ANA SAYFAKİTAPLARIM


  KUMPAS


   KUMPAS

  27/11/2019/Çrşmb/Milligazete

  “Kumpas” sanayide eşyanın enini, boyunu ve derinliğini ölçmek için kullanılan ve milimetrenin yirmide birine kadar hassas ölçüm yapan aletmiş.

  Bu aletten hareketle en ince teferruatına kadar düşünülerek, hesabı yapılarak kitabına da uydurularak kurulan tuzaklara da kumpas denmiş.

  Kumpas aslında bu İslam ümmetine yüz yıllar önce kurulmuş.

  İnsanın içinde olan ve insana kötülükleri emreden (Emmaratün bissüi) nefsin en ince isteklerine kadar ölçülmüş ve şeker hastasına geceleri baklava getirdiği için en sevimli adam gibi bizi bizden daha iyi düşünür durumuna da girmiş adamlar, bize kumpası kurmuşlar.

  Önce kendilerinin üstünlüğünü kabul ettirmişler.

  Sonra bizi, sağcı ve solcu diye ayırmışlar.

  Sağcı gençle solcu genç, ekonomi okumak için gittikleri kapitalist ülkelerden döndüklerinde ikisi de sağcı veya solculuğuna devam eder ama uygulamada öğrendiklerini yapar ve o kapitaliste sağ veya sol yumruğunu kaldırma özgürlüğü içinde ona hizmete devam eder.

  Bülent Ecevit 28 Mayıs 1999 da Anap ve MHP eyle 57 inci hükümeti kurduğunda, sağcı zenginlerimizden birine televizyonda soruldu “Siz sağcısınız, hükümetin başı solcu. İşeriniz nasıl gidecek?”

  Cevap “Arabanın sağ tekeri de sol tekeri de yürür. Ben arabama sol taraftan binerim. Demirel gelince de sağdan binerim o kadar”

  İngiltere’de veya Amerika’da Siyaset bilimi okusalar, ülkelerine dönünce kapitalistlere tepkilerini biri sol yumruğunu sıkarak, öbürü sağ yumruğunu sıkarak tepkilerini göstererek hizmet etmeye devam ederler.

  Bir büyükşehir valisinin yanında otururken içeri giren kişiyi, vali bey bana, “İnşaat Fakültesi Dekanı” diye tanıtınca ben de Dekana, “Niçin lavaboları yüksek yaptıklarını, her gün beş vakit namaz kılanların ayak yıkama sorunu olduğunu, yaşlılardan bir çoğunun abdest alırken kalça kırılmasına sebep olduğunu söyleyince, “Kanuni bir zorunluluk yok ama ev yapımında da batıyı taklit ettiğimizden öyle oluyor” diye cevap verdi.

  Batının ayak yıkama derdi yok. Red Kiti kimse ayak yıkarken görmedi.

  Neden bizim evlerimize hiç gelmeyecek adamlara göre ev düzenlemesi yapıyoruz ki…

  Bu sağcı veya solculardan biri, yetkili makama geldiğinde yine aynı ustalardan ders alanları yanına alıyor ve biri sağdan sağdan giderek, öbürü de soldan soldan giderek laik, seküler, materyalist bakış açısıyla hizmete devam ediyorlar.

  Sevgili peygamberimizi tarif ederken Hazreti Aişe annemiz bakın ne diyor:

  عَنْ عَائِشَةَ قَالَتْ كَانَ النَّبِىُّ - صلى الله عليه وسلم - يُعْجِبُهُ التَّيَمُّنُ فِى تَنَعُّلِهِ وَتَرَجُّلِهِ وَطُهُورِهِ وَفِى شَأْنِهِ كُلِّهِ

  “Ayakkabı giyerken, saçını tararken, temizlenirken ve bütün işlerinde sağdan başlamayı ve de her işi hayra yormayı severdi” (Buhari, Sahih, K. Vudu, Babü’t-teyemmün 31)

  Rabbimiz de Ashab-i Kehfi anlatırken onları uykularında sağa ve sola çevirdiğini haber verirken sağdan başlar:

  وَتَحْسَبُهُمْ أَيْقَاظًا وَهُمْ رُقُودٌ وَنُقَلِّبُهُمْ ذَاتَ الْيَمِينِ وَذَاتَ الشِّمَالِ

  “Onlar uykuda iken sen onları uyanık sanırsın. Biz onları sağa sola çeviririz….” (Kehf süresi ayet 18/18)

  Bütün peygamberleri gönderen Allah celle celalüh son peygamberini gönderiyor ve bozulan sistemi yeniden düzeltecek olan son peygamber, Müslümanların yürüyüşünü, saç taramasını, temizliğini, tanıdığına tanımadığına selam vermesini, tanışmayı, kaynaşmayı, bir ve beraber olmayı, yani yepyeni bir medeniyet  kurmayı, Bizans’ın, Pers imparatorluğunun veya Çin’in değerlerine göre değil, Allah’ın kitabına göre düzenliyor.

  “Yürüyen adamın sağ ayakla veya sol ayakla yürümeye başlamasının ne faydası veya zararı olur?” diyene bizi batıya çevirenler bunun ne demek olduğunu iyi bildiklerinden askeriyede ilk adımı soldan attırmışlar derim.

  Askerde komutan “Sol sol sol” derken, siz sağdan başlayın bakalım başınıza ne gelir.

  Mesele, kumpasçıdan, ilk emri kabul etmek veya etmemektir.

  Gerisi gelir.