ANA SAYFAKİTAPLARIM


  NEDEN KENAN EVREN?


  Necdet Adalı ismi veya Mustafa Pehlivanoğlu ismi sizde neler çağrıştırır?

  Deniz Gezmiş ismini okuduğunuzda veya duyduğunuzda ne hatırlarsınız?

  "Yaşasın Kürt ve Türk halklarının kardeşliği, kahrolsun faşizm" dedikten sonra asılan Necdet Adalı ile “Mustafa’lar ölür, Allah davası ölmez” diye anne ve babasına mektup yazıp helalık diledikten sonra idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu, ikisini de aynı gün 07 Ekim 1980 günü asarak sola ve sağa torpil geçilmediğini ispat etmişler.

  Ve bu ikisinin de sonradan suçsuz olduğu ortaya çıkmış.

  Deniz Gezmiş üzerinden oy toplayanlar, itibar kazananlar, köşe dönenler, senaryo yazanlar, film çevirenler, şiir döktürenler, türkü çığıranlar, televizyonlarda program yapanlardan hiç biri 12 Mart 1971 muhtırasını verenleri, Muhtıra öncesi faili meçhul cinayetleri işleyenleri, gençleri karakollara sağlam sokup ölü çıkaranları hakim karşısına çıkarmayı teklif dahi etmediler.

  Varsa Kenen Evren, yoksa Kenan Evren.

  Bu ülkeye on yıl Başbakanlık yapan Adnan Menderes ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı 16 ve 17 Eylül 1961'de idam eden 27 Mayıs 1960 darbesini yapanları da hakim önüne çıkarmayı teklif etmediler.

  Varsa Kenen Evren, yoksa Kenan Evren.

  12 Mart muhtırasında idama mahkum edilen ve 06 Mayıs 1972 de idam edilen Türk Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) üyesi Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, bu gün dahi sevenleri tarafından anılmaya devam ediliyorlar.

  27 Mayıs darbesinde idam edilenlere devlet tarafından itibarları iade edildiği, anıt mezar yapıldığı halde üçünü de idama mahkum eden zihniyet hakkında dava açılmadı açılması dahi talep edilmedi.

  Varsa Kenen Evren, yoksa Kenan Evren.

  Hatta 27 Mayıs darbesini yapanlar, Atatürk’ün koyduğu Anayasası da a dan z ye değiştirdiler.

  Buna rağmen “Atatürkçüyüz” diye geçinenlerin hiç biri yargılanmaları teklifinde bulunmadıkları gibi “amma da iyi yaptınız” diye yıllarca bayramını yaptılar.

  Varsa Kenen Evren, yoksa Kenan Evren.

  Kenen Evren’in diğer iki darbe yapan Generallerden farkı nedir ki bu kadar üzerine gidilmesi için kışkırtma yapılır?

  Eski solcu, hatta komünist, yeni muhafazakar demokrat yazarlarımızın makalelerine bakarsanız Kenan Evren’in en büyük suçu, Anayasaya Din dersinin zorunlu olduğu maddesini koymasıdır.

  Yeni dönemde muhafazakar demokrat olan politikacılarla yazarlarımızın oğul veya kızları babalarına evde din dersi vermeye başladığını öğreniyoruz söz ve yazılarından.

  İşte Kenen Evren’in en büyük suçu bu imiş.

  Çifte standarda kaçmadan, bütün darbeciler hakkında dava açılırsa kendi içinizde tutarlı olursunuz.