ANA SAYFAKİTAPLARIM


  PEYGAMBER EĞİTİMİNDEN GEÇMİŞ 100 BİNİN ÜZERİNDE ÖRNEK VE ÖNDERLERİMİZ VAR


  PEYGAMBER EĞİTİMİNDEN GEÇMİŞ 100 BİNİN ÜZERİNDE ÖRNEK VE ÖNDERLERİMİZ VAR

  Bir kişiden ne olur? demeyin.

  Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra şehrinde avukatlık yapmaya başlayan biri, işçilerin, esnafın akşama kadar kazandıkları parayı meyhanede yediklerini görür ve onları vazgeçirmek için içikiyi bırakanı Umre’ye göndereceğini duyurur.

  İçkiyi bırakanların ve Umre’ye gidip gelenlerin sayısı onu aşınca bunlara bir dernek kuruverir ve bu çalışmayı onların yapmasını ister.

  o nüfusu küçük, iyi insanları büyük şehre konferans vermek için gittiğimde “konferansa üç saat var, isterseniz derneğe gidelim, onlarla tanışalım” dediler ve bende kobul edip gittim ama yolda ben bunlara neler söyleyebilirim diye hazırlık yaparken bir kaç defa şarap içmekten cezalandırılan ve sonunda sarhoşluğu bırakan Sahabi Ebu Mihcen aklıma geliverdi.

  Hoş-beşten sonra size Ashab-i Kiramdan Ebu Mihcen’in bir şiirini okuyacağım. Ashab, bizim gönül dünyamızın yıldızlarıdırlar, bize yön verirler, dedikten sonra şu şiiri okudum:

  ( إذا مِتّ فادفِنِّي إلى جنبِ كَرْمَة ... تُرَوِّي مُشاشِي بعد موتي عُرُوقُها )

  ( ولا تَدْفِنَنِّي بالفلاة فإنّنِي ... أَخافُ إذا ما مِتُّ ألاَّ أذوقَها )

  “Ben ölünce benim cesedimi üzüm çubuğunun dibine gömün.

  Kemiklerim, üzümün köküyle sulansın.

  Sakın beni çöle gömmeyin.

  Cesedimin şarabın lezzetinden mahrum kalmasından korkarım.” (Kurtubi, Bakara süresinin 219 uncu ayetinin tefsirinde, Ebussud tefsirinde, Arap Edebiyatı kitaplarında bu şiir ve hikayesi uzunca anlatılır)

  Ben şiiri okuyunca şaşkın gözlerle bana bakarlarken ben de onlara Sevgili peygamberimiz:

  أصْحَابي كَالنُّجُومِ ؛ بَأَيِّهِمُ اقْتَدَيْتُمُ اهْتَدَيْتُمْ

  "Benim Ashabım yıldızlar gibidir. Hangisine uyarsanız, doğru yolu bulursunuz." (Kadı Iyaz, Şifa 2/56, İbni abdil berr, Camiu beyanil ılim, 2/924, Zehebi, Mizan, Hamza bin Hamza elcezeri maddesi.)

  Diyor dedim ve örneklerinin ashabı kiramdan Ebu Mihcen olduğunu, onun tevbe ettiğini ve Kadisiye’de İran’ın fethinde en büyük başarıyı sağladığını söyledikten sonra sizin de başarılı hizmetler vereceğinizi ümit ediyorum” dedim ve birlikte konferans salonuna gittik.

  Bazı arkadaşlar, hadisin senedine bakarak zayıflığını söyleyebilirler. Doğrudur. Senedinde zayıf bir ravi vardır. Hatta hadis uydurucusu olduğunu söyleyenler olduğu gibi hadisin sahih olduğunu söyleyenler de vardır.

  Ama ayette Hazreti Yusuf’u kuyuya atan kardeşleri, aynı zamanda peygamber çocuğu ve Yakup aleyhisselamın ashabı olanlar için “Yıldız” kelimesi kullanılmıştır.

  إِذْ قَالَ يُوسُفُ لِأَبِيهِ يَا أَبَتِ إِنِّي رَأَيْتُ أَحَدَ عَشَرَ كَوْكَبًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ رَأَيْتُهُمْ لِي سَاجِدِينَ)

  “Hani Yusuf, babasına :"Babacığım, ben rüyamda on bir yıldızla, Güneş’in ve Ay’ın bana secde ettiklerini gördüm" demişti de,” (Yusuf süresi ayet 4)

  Yıldızların kendi aralarında ışık, hacim, uzaklık gibi farkları olduğu gibiAshabın da kendi aralarında fazilet farkları vardır.

  Ashabın Muhacir ve Ensarı hakkında Rabbimiz:

  وَالسَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالْأَنْصَارِ وَالَّذِينَ اتَّبَعُوهُمْ بِإِحْسَانٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ وَأَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي تَحْتَهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيم

  “Muhacirlerden ve Ensar’dan önde gidenler ve iyilikle onlara uyanlar, Allah onlardan razı olmuştur. Onlar da Allah'tan razı olmuşlardır. Onlar için, içinde ebediyen kalacakları ve altından ırmaklar akan cennetler vardır. İşte büyük başarı budur.” Tevbe süresi ayet 100)

  لَقَدْ رَضِيَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِينَ إِذْ يُبَايِعُونَكَ تَحْتَ الشَّجَرَةِ فَعَلِمَ مَا فِي قُلُوبِهِمْ فَأَنْزَلَ السَّكِينَةَ عَلَيْهِمْ وَأَثَابَهُمْ فَتْحًا قَرِيبًا 8)

  “O ağacın altında Sana biat ettiklerinde, Allah mü'minlerden razı oldu ve onların kalplerindekileri bildiğinden, onların üzerine huzur ve güveni indirdi ve onlara yakın bir fetih (Hayber’in fethini) bağışladı.” (Fetih süresi ayet 18)

  Allah celle celalühün razı olduğu ashabı kirama dil uzatmayalım, Kur’an ve Sünnetin dışında kalan taraflı haberleri Kur’an ve sünnetin önüne geçirmeyelim.