ANA SAYFAKİTAPLARIM


  TERÖR ÜZERİNE DEMEÇ DUY


  Karnında çocuğuyla sessiz sedasız inleyen taze gelinin feryadı, arşı sallandırırken katil teröriste lanet okumaya zaman kalmadı.

  Gözyaşıyla yüreğinin yangınlarını söndürmek için gözyaşını yanan ciğerleri üzerine akıtan, yangını söndürmek yerine ateşine alev katan babaların sessiz feryatlarını görürken teröristlere dolar taşıyanlara bileyecek diş kalmadı.

  “Ana yüreği” diye dünyaya diline bir deyim hediye eden anaların yürek yangınları milyonlarca insanımızın yüreğine kıvılcımlar saçarken, teröriste silah taşıyanların adını anmaya ağız kalmadı.

  Şekerle beslediği, kucağında sevgiyle büyüttüğü torununun cesedine sarılan ak şaçlı aksakallı dedenin acısı biber gibi yüreklerimizi yakarken teröriste lojistik destek sağlayan yerli ve yabancı hainlere yüreğimizde müsafir edecek yer kalmadı.

  “Kıyamam kuzuuum” diye torununu bağrına basan kendi kilosundan fazla gözyaşı akıtan ninenlerin gözyaşı seline kapılan bu yüreklerde teröristlere kucak açanlara nefretten başka yer kalmadı.

  Şırnak’a bağlı Beytüşşebab’ın Alamon takımına bağlı Aruş karakolunda, sınır çizgisinden yüz metre içerde, Molla Mustafa Barzani’nin adamlarına karşı çadırda, ağaçtan yaptığımız oklavalarla taş üstünde ekmek açarak, tencerede yemek pişirerek askerlik yapmış biri olarak söylüyorum ki, bu güne kadar resmi veya gayri resmi açıklamaların hiç biri gerçeği ifade etmiyor.

  Hani adamın birinin çok güzel atı varmış.

  Kral atı satın almak istemiş.

  Adam satmayacağını söylemiş.

  Kral atın ağırlığınca altın vereceğini söylediği halde köyde altının hiçbir işe yaramadığını bildiğinde satmamış.

  Kral gittikten sonra at dağda kaybolmuş.

  Köylüler “atı kralın adamlarına çaldırttı” dediklerinde atın sahibi “sizinki yorum, gerçek olan bir şey var ki, o da at kaybolmuştur” diye uzayıp giden bir hikaye vardır.

  Köylüler her olayın ardından komplo teorileri üretirler ama atın sahibi, “sizinki yorum, gerçek olan ise budur” diye her komploya cevap verirmiş.

  Yerli hainler komplosu doğrudur diyemem.

  Ama bir gerçek var ki, yanan yetmiş milyonun yüreği, yetmiş tane insanımızın yürek yangınlarının göynütmesidir.

  “İşin içinde İsrail vardır” diyenlerimizin de haklı tarafı olabilir, olmayabilir ama gerçek olan babasını görmeden kaybeden yavruların donuk bakışları benim kanımı donduruyor.

  Askerlerimizin başına çuval geçirenleri yüceltmeye çalışan, “Onlardan istihbarat alıyoruz” diyerek çuvalcıları temize çıkarmaya uğraşanların niyetinin ne olduğu belli değil ama belli olan bir şey var ki gök ekinken biçilen bu gencecik delikanlıların geride bıraktığı bükük boyunlar.

  Yukarıdakiler ne düşünür bilemem ama bir gerçek var ki her il ve ilçelerde belediyeler, mezarlıklarında “Şehitliklerin” alanını genişletmeye çalışıyorlar.

  Ben, kanın durmasını istiyorum.

  Ben, demeç duymak istemiyorum.