ANA SAYFAKİTAPLARIM


  UZMANINA DANIŞ


  Yetkilinin biri "Efendim, fakir halka kömür dağıtalım" teklifi geldiğinde Uzman danışman hemen "Efendim, kömür havamızı kirletiyor. Bundan fakir de zenginde zarar görüyor. Yardıma devam edelim ama bu kömür parasını o fakirin gaz parası olarak faturasına yansıtalım. Hem fakir yararlansın, hem havamız kirlenmesin" demeli.

  Bölük pörçük bir çok dvlet kuruluşu kendi çapında çok iyi niyetlerle fakire yardım yapıyor.

  Bunlar birbirinden habersiz yardım yaptığından bazı fakirlere hiç ulaşan olmadığı gibi bazıları bütün hayır kuruluşlarından yardım alıyor.

  Ben uzmanına sordum. Eğer Türkiye'deki bütün resmi kuruluşların yaptığı yardım bir yerde toplansa ve oradan dağıtılsa Hollanda'da olduğu gibi bütün işsizlerle, zaruri ihtiyaç sahiplerine asgari ücretten maaş bağlanabileceğini hatta evinde yatalak hastaların bakımı için her gün görevli gönderilebileceğini söyledi.

  Dinimiz, zenginlerin zekatlarını devletin hazinesinde toplamış ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını devletin yapmasını istemiş.

  Daha önceki bir makalemde bir büyük şehirde vergisini çok verdiği için ödül alan bir zenginimiz, kendisini ziyarete gelen Defterdara "Benim bu sene verdiğim zekat, verdiğim vergiden fazla" dediğinde inanamadığını yazmıştım.

  Bütün dünya işlerimizi bir de Müslüman'ca düşünme melekesini geliştirsek.

  "Fatih Sultan Mehmet henüz Edirne valisi iken İstanbul'da olan bir deprem sonucu Ayasofya'nın kuzey bölümü bir tarafa meyletmiş ve yıkılma tehlikesi baş göstermişti.

  Bu durum Hıristiyanları korkuya saldı.

  Şehzade Mehmet, o sırada hayatta olan Mimar Ali Neccar'ı büyük bir dostluk eseri olarak Ayasofya'yı tamir ettirmesi için Bizans hükümdarına gönderdi.

  Bursa ve Edirne'deki büyük camilerin mimarı olan bu usta, dört büyük payanda ile ma'bedi yıkılmaktan kurtardı.

  Mimar, Ayasofya'nın özellikle, Sarıkçı dükkanları olan bölümdeki dayanak duvarlarının içine iki yüz basamaklı bir merdiven yapmıştı. İşin sonunda İmparator, ona bu merdivenleri ne amaçla yaptığını sorduğu zaman, "Gerektiğinde kurşunluğa çıkmak için" karşılığını verdi.

  Bunun üzerine İmparator, Mimar Ali Neccar'ı hediyelere boğdu.

  Edirne'ye dönüşünde Sultan Mehmet'e:

  "Sultanım, dört büyük payanda ile Ayasofya'nın kubbesini kurtardım. Tamir görevi bana kısmet oldu, onu fethetmek görevi de sana düşüyor. Hatta yapacağım minarenin temelini de hazırladım ve üzerinde ilk namazı da ben kıldım" dedi. (İstanbul Kültür ve Sanat Ansiklopedisi, Ayasofya maddesi.)

  Yol çok önemli. Kişinin aldığı eğitim, onun hayat yolunu, uzmanlık alanındaki bakışını da yönlendirir.

  Bizim hayatımızı Kur'anımız yönlendirirse eşyaya o gözle bakar ve değer veririz. Kur'anın yaşanır hali de Mü'min insanlardan görülür. Onun için yaşantımıza dikkat edelim.

  Rabbimiz Kur'anında Bir çok yerde "Allahın yolu" ifadesini kullanırken bazı yerlerde de o yola "Mü'minlerin yolu" ifadesini kullanıyor:

  "Kim, kendisine yol apaçık belli olduktan sonra Rasüle karşı gelir ve mü'­minlerin yolundan başkasına giderse, biz onu yöneldiğine kavuştururuz ve cehen­neme yaslarız. O ne kötü bir dönüş yeridir." (Nisa 115)

  Ali Neccar'ın davranışını gördük.

  Televizyon haberlerinde gördüm, Arap Emirliklerinde, Arap aleminin en büyük oteli yapılmış. Otelin mimarı, batılı biriymiş. Otelin yapımı bittikten sonra tanıtımı yapılırken Mimar, dünyanın en büyük Haç'ını yaptığını söyleyince anlaşılmış ki otel uzaktan bakıldığında büyük bir Haç olarak görülüyormuş.

  Burada mimara kızmanın hiçbir anlamı yoktur. Adam, hangi kültürle büyümüş ise onun etkisi altında kalır. Adam ateistliğini ilan etse bile yetiştiği ortamın etkisinden kurtulamaz.

  Kur'andaki emir ve yasakların Amel/eyleme dönüşmesi de insanla olacağından "Mü'minlerin yolu" yla ifade edilirken inançlarımız için bile Müminlerin örnek olması ifade ediliyor.

  "Şayet onlar, sizin inandığınız gibi inanmış olsalardı doğru yolu bulurlardı. Eğer yüz çevi­rirlerse, şüphesiz onlar bir ayrılık içindedirler.Onlara karşı Allah Sana kâfidir. O işitendir, bi­lendir." (Bakara 137,ayrıca bak Bakara 133)

  Bakış açıları, kişilerin sosyal, siyasal, ekonomik olaylara bakışını da yönlendirir.