ANA SAYFAKİTAPLARIM


  VEKALET VERDİKLERİNİZİ


  İnsanlığın çıkarına olan her güzel şeyin öncülüğünü yapanların unutulmayacağını Rabbimiz bize Kur’an’ıyla haber verir.

  Örneğimiz ve önderimiz Hz. İbrahim aleyhisselam bir duasında “Rabbim, sonra gelenler yanında benim adımı doğrulukla andır.” Diye yalvarır. (Şuara 84)

  Yeryüzünde Allahın adını ilk defa anan Hz. Adem, bütün insanlık ailesi tarafından hayırla yad edilir.

  Biz, çocuklarımızın adını Adem koyarken başkaları da edım diyerek yine onu anarlar.

  Tıpta Lokman hekim, İbni Sina ve diğer emeği geçenler rahmetle anılmaya devam ediyorlar.

  Camiler, hanlar, hamamlar, köprüler, medrese/üniversiteler, kışlalar yapan Mimar Sinan hala hayranlıkla seyredilmeye devam ediyor.

  Sonrakiler arasında hoş bir sadâ bırakmak o, hoş sadâ yı bırakanların yolunda olmakla mümkündür.

  Hani Baki:

  “Avazeyi aleme Davud gibi Sal

  Baki kalan bu kubbede hoş bir sadâ imiş” demiş.

  Davud Aleyhisselâm gibi hem hazineye, hem orduya, hem ekonomiye yön verirken Hakkın sesini haykıranlar zalim zorbaların belini kıranlar hoş sada bırakabilirler.

  Şeytanın gör dediğini görenler, şeytanın avukatlığına soyunanlar, rüzgardan kalemlerle sudan defterler üzerine yazı yazar gibi gelip geçici titreşimler meydana getirirler.

  Geçip giderler ama gitmekle iş bitmiyor. Açtıkları kötü yoldan yürüyen her insanın günahı kadar o öncülere de günah yazılmaya devam eder.

  İstanbul şehrinde iyi bir işe öncülük yapan Müslüman insanın amel defteri kapanmaz.

  İstanbul’da işlenen kötülüklerden birini bu şehre ilk getiren insanın da amel defteri kapanmaz.

  Yapılan o kötülüğün her yapılışında o öncüye de payı yazılır.

  Buyurun ayeti dinleyelim:

  “Kim güzel bir şeye aracılık yaparsa, aracı olan için de bir hisse var­dır.

  Kim de kötü bir şeye aracılık yaparsa , onun için de bir hisse vardır. Allah her şeye Kadir ve Razik'dır.” (Nisa süresi ayet 85)

  Bu ayeti bize açılayan sevgili peygamberimiz, birde örnek verir ve ilk adam öldürenin Kabil olduğunu ve haksız yere her adam öldürüşte ona da günah yazıldığını haber verir.

  Kimse kimsenin günahını yüklenmez ama öncülük yaptığımız kötülüğü yapanın günahı kadarı da öncülük yapana yazıldığına işaret eden ayeti okuyalım:

  “Kâfirler, iman edenlere: "Siz bizim yolumuza uyun, sizin günahları­nızı biz ta­şıyalım" dediler. On­lar iman edenlerin günah­larından hiçbir şeyi taşı­yamazlar, şüp­hesiz onlar yalan söylüyorlar.” (Ankebut 12)

  “Elbette münafıklar kendi ağırlıklarını, kendi ağırlıklarının yanında daha nice (saptırdıklarının) ağırlıklarını taşıyacaklar. Şüphesiz kıyamet günü if­tira ettiklerin­den sorguya çekilecekler.” (Ankebut 13)

  “Ben kötülük yapmadım. Oyumu verdim ama yapılan kötülüklere katılmıyorum” demek geçerli değildir.

  Bir muhtar adayı, dernek başkanı adayı, parti başkanı, yapacaklarını söylüyor ve sende o söylenenleri bilerek oy veriyorsan yapılan bütün işlere katılıyorsun demektir. “Küfüre rıza küfürdür”

  Kur’anın birkaç yerinde Yahudiler için “Onlar haksız yere peygamberlerini öldürdüler” der.

  Kur’an nazil olduğunda Yahudiler peygamber öldürmemişti. Ancak tarihleri içinde ecdatlarının yaptığı öldürme olaylarını onaylamak o günahı onaylamak demektir.

  Dünyanın öbür tarafında bir adam haksız yere öldürüldüğü haberi televizyondan verildiğinde dinleyen biri “Ammada iyi yapmış” diyorsa katille aynı ruhi hastalığı taşıyor demektir.

  Rabbimiz Habil ile Kabil’in kıssasını anlatır. Adem’in iki çocuğundan birinin haksız yere kardeşini öldürdüğünü ve cehennemlik olduğunu haber verir.

  Bu günden itibaren iyi şeyler yapalım.

  İyi ve güzel sözler söyleyelim.

  Hatırlarda güzel hatıralar bırakalım.

  İyi insanlarla beraber olalım ve iyiliklerin yayılmasına çalışalım.

  Haksızlık yapan babamız, anamız olsa da suçlarına katılmayalım ve kötü anılmamaları için yollarından döndürelim.

  Verdiğimiz oyların takibini yapalım.

  Malınızın alım satımı için vekalet verdiğiniz avukatınızı uzaktan takip edip sizi zor durumda bırakmasına izin vermediğiniz gibi vatanınızı, dininizi, milletinizi, namusunuzu koruması için vekalet verdiğiniz vekillerinizi biraz daha sıkı takibe alınız. Bu davranışınız onlar açısından da iyi olur.