ANA SAYFAKİTAPLARIM  Kitap: ESMA
  Bölüm: Esma03
  Kitap Sayfa:
  El Esma Ül Husna Mukadd


  Güneş yedi renkten meydana gelir. Tek renk halinde görünür. Ama tabiatta milyonlarca renk cümbüşüne dönüşür.

  "Allah" ismi bütün el-esmâ-ül-husnâ sının manasını kendinde toplayan bir isimdir. Altı milyar insan, Allah"a inanır. Ancak Allah"ın isimleri, sıfatları ve fiillerinde herkes kendi ufku kadar Allah"a sınır çizer.

  Biz ise aklımızla Allah"a sınır çizmek, tarif etmek yerine Rabbimiz Kur"anında kendini bize nasıl tarif etmişse biz öyle inanırız. Bizim imanımızın daha sağlam olduğunu söylememiz bundan kaynaklanmaktadır.

  "Rahman, Rahim, Ğaffâr, Kahhâr isimleri Allah"ın güzel isimlerindendir" diyoruz da "Allah ismi, Rahmanın isimlerindendir" demiyoruz. Buda gösteriyorki bütün güzel isimlerin ma"nası "Allah" ismi içinde toplanmıştır. Onun için K. Kerimde 2697 defa Allah ismi tekrarlanmıştır. Diğerleri bir veya birkaç defa tekrarlanmışlar.

  Kelam sıfatının "Kün" = "ol"emriyle kainat yaratılmıştır. El-esmâ-ül-husnâ sıyla varlığa tecelli etmiştir. Güneşin aynada göründüğü gibi tecelli etmiştir.

  Hz. Ali (r.a.) "nereye baksam Allah"ın san"atını, kudretini, ilmini görürüm" diyor.

  Rabbimiz: "Allah"ın nimetlerini hatırlayın ve yeryüzünde karışıklık çıkararak bozgunculuk yapmayın" buyurur. (A"raf 74)

  Bir haftalık çocuğunuzu nasıl dikkat ederek, hiçbir tarafını incitmeden severseniz, çiçekli bir bahçede dolaşırken çiçekleri ezmeden gezerseniz, yeryüzünü dolaşırken de "bu dağlar, bu taşlar, bu kuşlar, bu denizler, bu yıldızlar, bu çiçekler, bu böcekler Allah"ındır" diyerek dikkat edeceksiniz.

  Sevdiklerinizin çocuklarını, çiçeklerini korursunuz. Rabbiniz ise size bütün sevdiklerinizi yaratandır. Kainat dediğimiz "evren" Rabbimizin mülküdür. Allah"a iman eden onun mülkünü korur. Şirkle, isyanla, inkarla, israfla o mülkü kirletmez.

  Çatık kaşlı, asık suratlı, cimri bir zenginin köşkünün bahçesinde kahve içen Neyzen Tevfik ağzına gelen balgamı atmak için sağına bakar gül var, soluna bakar sümbül var, önü ardı her taraf çiçek. Tükürecek yer bulamayınca ev sahibinin yüzüne tükürmüş ve "daha uygun yer bulamadım" demiş.

  Yunusun "sordum sarı çiçeğe" ilahisinde söylediği çiçeklerin "Allah" diyerek açtığını, derelerin "Allah" diyerek aktığını, rüzgarların "Allah" diyerek estiğini düşünen insan, havayı kokuşturamaz, dereyi kirletemez.

  İşte Rabbimizin Kur"anında birinci derecede iman üzerinde durması bundandır.

  Günümüzde paraya tapanlar, para putunu kasasında tutmak için "İktisad" adı altında sanayii artıklarını temizlemeye yanaşmayıp, para putunu çevreyi korumak için harcayamadığından denizdeki balıkları,havadaki kuşları, dağlardaki ağaçları kuruttular.

  Halk uyanmadan kendileri ucuz paralarla "çevreci dernekleri" kurdurup halkın gözlerini başka yerlere çekmeye çalışıyorlar. Allah"a iman eden herkes Allah"ın mülkünü korumakla görevlidir.

  Allah"ımız yalnız Müslümanların Allah"ı değildir. Bütün alemlerin Rabbidir.

  Her gün namazımızda kırk defa bunu tekrarlıyoruz. Evrensel dinin mü"minleriyiz. Alemlere rahmet olan peygamberin rahmet ümmetiyiz.

  Avrupa birliğindekiler, Amerikadakiler, Afrika, Japonya ve tüm dünyadakiler, aynı güneşte ısınırlar, aynı Allah"ın kullarıdırlar. Hz. Adem"in çocuklarıdırlar.

  Efendimiz: "Allah yeryüzünü bana dürdü/topladı, doğusunu da, batısını da gördüm. Bana dürülen o yerlere, yeryüzünün doğusuna da, batısına da ümmetim sahip olacaktır" buyurmuş.(Müslim fiten bab 5, Hadis 2889, Ebu Davud fiten 1 hadis 4252, Tirmizi fiten Hadis 2203, İbni Mace fiten hadis 3952.

  Alemlerin Rabbi Allaha ve alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.v.)e iman edenlere yeni ufuklar açılıyor. Hayırlı olsun.